Sonos Era 300 price in India starts from ₹ 38,249. The lowest price of Sonos Era 300 is ₹ 38,249 at Amazon on 2nd May 2026.
| Brand | Sonos |
| Model | Era 300 |
| Price in India | ₹38,249 |
| Release date | October 2023 |
| Model Name | Era 300 |
| Color | Black, White |
| OS Compatibility | iOS, Android OS |
| Network connectivity | Bluetooth 5.0, Wi Fi 6 |
| Controls smart home devices | Yes |
| Width | 260mm |
| Height | 160mm |
| Depth | 185mm |
| Weight | 4.47kg |