Asus EeeBook E402MA-WX0044T is a Windows 10 Home laptop with a 14.00-inch display that has a resolution of 1366x768 pixels. It is powered by a Pentium Quad Core processor and it comes with 2GB of RAM. The Asus EeeBook E402MA-WX0044T packs 500GB of HDD storage.
Graphics are powered by Intel Integrated HD Graphics. Connectivity options include Wi-Fi 802.11 b/g/n, Bluetooth, Ethernet and it comes with Multi Card Slot, Headphone and Mic Combo Jack, VGA Port, RJ11 ports.
As of 1st April 2026, Asus EeeBook E402MA-WX0044T price in India starts at Rs. 21,350.
| Brand | Asus |
| Model | EeeBook E402MA-WX0044T |
| Price in India | ₹21,350 |
| Model Number | E402MA-WX0044T |
| Series | EeeBook |
| Dimensions (mm) | 339.00 x 235.00 x 21.90 |
| Weight (kg) | 1.65 |
| Colours | White |
| Operating system | Windows 10 Home |
| Battery Cell | 4 |
| Size | 14.00-inch |
| Resolution | 1366x768 pixels |
| Touch Screen | No |
| Processor | Intel Pentium Quad Core 4th Gen N3540 |
| Base Clock Speed | 2.16 GHz |
| Burst Clock Speed | 2.66 GHz |
| RAM | 2GB |
| Graphics Processor | Intel Integrated HD Graphics |
| Dedicated Graphics | No |
| Hard disk | 500GB |
| SSD | No |
| Wi-Fi standards supported | 802.11 b/g/n |
| Bluetooth version | 4 |
| Ethernet | 10/100 T |
| Web Camera | Yes |
| Pointer Device | Touchpad |
| Speakers | Yes |
| Multi Card Slot | SD Card Reader |
| Headphone and Mic Combo Jack | Yes |
| VGA Port | Yes |
| RJ11 | Yes |
Asus EeeBook E402MA-WX0044T
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM