| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Blue Star 1.5 Ton 3 Star Split AC (IB318YKU, White) | ₹ 36,990 |
Blue Star 1.5 Ton 3 Star Split AC (IB318YKU) price in India starts from ₹ 36,990. The lowest price of Blue Star 1.5 Ton 3 Star Split AC (IB318YKU) is ₹ 36,990 at Croma on 1st April 2026.
| Brand | Blue Star |
| Model | 1.5 Ton 3 Star Split AC (IB318YKU) |
| Price in India | ₹36,990 |
| Model Name | IB318YKU |
| Type | Split |
| Capacity | 1.5 Ton |
| Star Rating | 3 Star |
| BEE Rating Year | 2022 |
| Colours | White |
| Cooling and Heating | No |
| Cooling Capacity | 5010 W |
| Compressor | Inverter Compressor |
| Refrigerant | R - 32 |
| Operating Modes | Auto Mode, Cool Mode, Fan Mode, Dry Mode |
| Dehumidification | Yes |
| Condenser Coil | Copper |
| Remote Control | Yes |
| Indoor W x H x D | 84.5 cm x 30 cm x 19.3 cm |
| Indoor Unit Weight | 10 kg |
| Outdoor W x H x D | 85.8 cm x 53.6 cm x 32.7 cm |
| Outdoor Unit Weight | 25 kg |
| Panel Display | Yes |
| Cooling Coverage Area | 120-150 sq.ft |
| Turbo Mode | Yes |
| Power Requirement | AC 230V, 50Hz |
| Power Consumption | 1007.86 W |
| Evaporator Fin Type | Blue Fin |
| Condenser Fin Type | Blue Fin |
| Air Flow Direction | 2 Way Air Direction |
| Anti-bacteria Filter | No |
| Dust Filter | Yes |
| Battery Type | 2 AAA Batteries |
| Auto Restart | Yes |
| Timer | Yes |
| Sleep Mode | Yes |
| Memory Feature | Yes |
| Self Diagnosis | Yes |
| Warranty Summary | 1 Year Warranty on Product and 10 Years Warranty on Compressor |
Blue Star 1.5 Ton 3 Star Split AC (IB318YKU)
₹36,990
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM