| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Blue Star 1 Ton 2 Star Inverter Window AC (Copper Condensor, WFA312LXU, White) | ₹ 29,990 |
Blue Star 1 Ton 2 Star Inverter Window AC (WFA312LXU) price in India starts from ₹ 29,990. The lowest price of Blue Star 1 Ton 2 Star Inverter Window AC (WFA312LXU) is ₹ 29,990 at Flipkart on 21st May 2026.
| Brand | Blue Star |
| Model | 1 Ton 2 Star Inverter Window AC (WFA312LXU) |
| Price in India | ₹29,990 |
| Model Name | WFA312LXU |
| Type | Inverter Window |
| Capacity | 1 Ton |
| Star Rating | 2 Star |
| BEE Rating Year | 2026 |
| Colours | White |
| Cooling Capacity | 3350 W |
| Compressor | Single Stage |
| Refrigerant | R-32 |
| Dehumidification | Yes |
| Condenser Coil | Copper |
| Remote Control | Yes |
| Indoor W x H x D | 66 cm x 43 cm x 66 cm |
| Indoor Unit Weight | 47.7 kg |
| Turbo Mode | Yes |
| ISEER | 3.33 W/W |
| Power Requirement | 230V, 50 Hz |
| Dust Filter | Yes |
| Battery Type | 2 |
| Auto Restart | Yes |
| Timer | Yes |
| Sleep Mode | Yes |
| Memory Feature | Yes |
| Self Diagnosis | Yes |
| Warranty Summary | 1 Year Warranty on the Product is Limited to Manufacturing Defects Only and 5 Years warranty on compressor. |
Blue Star 1 Ton 2 Star Inverter Window AC (WFA312LXU)
₹29,990
Google’s Gemini Offers Agentic Design Creation With New Adobe and Canva Connectors