| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Blue Star 1.5 Ton 3 Star Window AC (WFD318L, White) | ₹ 29,990 |
Blue Star 1.5 Ton 3 Star Window AC (WFD318L) price in India starts from ₹ 29,990. The lowest price of Blue Star 1.5 Ton 3 Star Window AC (WFD318L) is ₹ 29,990 at Amazon on 2nd April 2026.
| Brand | Blue Star |
| Model | 1.5 Ton 3 Star Window AC (WFD318L) |
| Price in India | ₹29,990 |
| Model Name | WFD318L |
| Type | Window |
| Capacity | 1.5 Ton |
| Star Rating | 3 Star |
| BEE Rating Year | 2024 |
| Colours | White |
| Cooling Capacity | 4800 W |
| Compressor | Rotary Compressor |
| Refrigerant | R - 32 |
| Operating Modes | Fan Mode |
| Dehumidification | Yes |
| Condenser Coil | Copper |
| Remote Control | Yes |
| Technology Used | Inverter Technology |
| Indoor W x H x D | 66 cm x 66 cm x 43 cm |
| Indoor Unit Weight | 50 kg |
| Indoor Noise Level | High - 56 dB, Low - 53 dB |
| Cooling Coverage Area | 120-150 sq.ft |
| Turbo Mode | Yes |
| ISEER | 3.15 W/W |
| Power Requirement | AC 230V, 50Hz |
| Power Consumption | 1525 W |
| Operating Current | 6.67 A |
| Condenser Fin Type | Anti-corrosive Blue Fins |
| Air Flow Direction | 2 Way Air Direction |
| Air Circulation | 474 CFM |
| Anti-bacteria Filter | No |
| Dust Filter | Yes |
| Battery Type | AAA Batteries |
| Auto Restart | Yes |
| Timer | Yes |
| Sleep Mode | Yes |
| Memory Feature | Yes |
| Self Diagnosis | Yes |
| Warranty Summary | 1 Year Warranty on Product, 5 Years Warranty on PCB and 5 Years Warranty on Compressor |
Blue Star 1.5 Ton 3 Star Window AC (WFD318L)
₹29,990
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM