| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Blue Star 1 Ton 3 Star Window AC (WFA312GL, White) | ₹ 26,577 |
Blue Star 1 Ton 3 Star Window AC (WFA312GL) price in India starts from ₹ 26,577. The lowest price of Blue Star 1 Ton 3 Star Window AC (WFA312GL) is ₹ 26,577 at Flipkart on 2nd April 2026.
| Brand | Blue Star |
| Model | 1 Ton 3 Star Window AC (WFA312GL) |
| Price in India | ₹26,577 |
| Release date | 4th February 2022 |
| Model Name | WFA312GL |
| Type | Window |
| Capacity | 1.0 Ton |
| Star Rating | 3 Star |
| BEE Rating Year | 2022 |
| Colours | White |
| Cooling and Heating | No |
| Cooling Capacity | 3100 W |
| Compressor | Rotary Compressor |
| Refrigerant | R - 32 |
| Operating Modes | Auto, Cool, Fan, Dry |
| Dehumidification | Yes |
| Condenser Coil | Copper |
| Remote Control | Yes |
| Indoor W x H x D | 60 cm x 38.5 cm x 52.5 cm |
| Indoor Unit Weight | 37.5 kg |
| Indoor Noise Level | High - 52 dB, Low - 48 dB |
| Panel Display | Yes |
| Cooling Coverage Area | 220 sq.ft |
| Turbo Mode | Yes |
| ISEER | 2.95 W/W |
| Power Requirement | AC 230V, 50Hz |
| Power Consumption | 1050 W |
| Other Power Features | Power Requirement Phase: Single |
| Evaporator Fin Type | Hydrophilic Blue Fins |
| Condenser Fin Type | Hydrophilic Blue Fins |
| Air Flow Direction | 2 Way Air Direction |
| Anti-bacteria Filter | No |
| Dust Filter | Yes |
| Battery Type | 2 AAA Batteries |
| Auto Restart | Yes |
| Timer | Yes |
| Sleep Mode | Yes |
| Memory Feature | Yes |
| Self Diagnosis | Yes |
| Warranty Summary | 1 Year Warranty on Product and 5 Years on Compressor |
Blue Star 1 Ton 3 Star Window AC (WFA312GL)
₹26,577
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM