Amazonbasics Fire TV Edition 50 inch Ultra HD LED TV (AB50U20PS) vs Samsung 32 Inch LED HD Ready TV (UA32H4100)
Amazonbasics Fire TV Edition 50-inch Ultra-HD LED TV (AB50U20PS)
vs
Samsung 32 Inch LED HD Ready TV (UA32H4100)
comparison
Show Only Differences
Highlight Differences
key specs
Display
50.00-inch
32.00-inch
Screen Type
LED
LED
Dimensions
1121mm x 92mm x 66mm
Resolution Standard
Ultra-HD
HD-Ready
OS
Android Based
Smart TV
Yes
No
general
Brand
Amazonbasics
Samsung
Model
Fire TV Edition 50-inch Ultra-HD LED TV (AB50U20PS)
32 Inch LED HD Ready TV (UA32H4100)
Release date
December 1, 2020
Model Name
AB50U20PS
UA32H4100
Display Size
50 inch
32 inch
Screen Type
Resolution (pixels)
3840x2160
1366x768
Resolution Standard
Ultra-HD
HD-Ready
Smart TV
Yes
No
Series
Fire TV Edition TV
Launch Year
2020
3D
Curve TV
dimensions
Width x Height x Depth (without stand)
1121mm x 92mm x 66mm
Weight (without stand)
9.1kg
smart tv features
Number of Cores
quad-core
Processor
Amlogic
Clock Speed (GHz)
1.95
Supported App - Youtube
Supported App - Netflix
Supported App - Hotstar
Supported App - Amazon Prime Video
Operating System Present
Fire TV OS
Operating System
Android Based
App Store Type
FireOS App Store
connectivity features
No of HDMI Port
3
No of USB Port
2
Wi-Fi Supported
Built In Wi-Fi
Analog Audio Input
remote control features
Smart Remote
Touch Remote
audio features
Speaker Output RMS
20W
10 W
Supported Audio Formats
Dolby Atmos
Number of Speakers
2
Speaker Type
2.0 Channel Speaker
video features
Refresh Rate (Hz)
60
HDR Support
HDR10,HDR10+,Dolby Vision,HLG
Contrast Ratio
Mega Contrast (Static)
power features
Power Consumption
48 W, 0.5 W (Standby)