| Release date | July 1, 2021 | - | ||
| Model Name | 43CSA7070 | UA32H4100 | ||
| Display Size | 43 inch | 32 inch | ||
| Screen Type | LED | LED | ||
| Resolution (pixels) | 3840x2160 | 1366x768 | ||
| Resolution Standard | Ultra-HD | HD-Ready | ||
| 3D | No | No | ||
| Smart TV | Yes | No | ||
| Curve TV | No | No | ||
| Series | CyberSound | - | ||
| Launch Year | 2021 | 2018 | ||
| audio features | ||||
| Number of Drivers | 2 | - | ||
| Speaker Output RMS | 50W | 10 W | ||
| Number of Speakers | - | 2 | ||
| Speaker Type | - | 2.0 Channel Speaker | ||
| dimensions | ||||
| Width x Height x Depth (without stand) | 960mm x 562mm x 75mm | - | ||
| Weight (with stand) | 6.5kg | - | ||
| smart tv features | ||||
| Number of Cores | quad-core | - | ||
| Processor | Cortex A53 | - | ||
| Graphic Processor | Mali 450GPU | - | ||
| RAM | 2GB | - | ||
| Storage Capacity | 8GB | - | ||
| Supported App - Youtube | Yes | - | ||
| Supported App - Netflix | Yes | - | ||
| Supported App - Hotstar | Yes | - | ||
| Supported App - Amazon Prime Video | Yes | - | ||
| Operating System Present | Android TV 10 | - | ||
| Operating System | Android | - | ||
| Screen Mirroring | Yes | - | ||
| App Store Type | Google Play Store | - | ||
| connectivity features | ||||
| No of HDMI Port | 2 | 2 | ||
| No of USB Port | 2 | 1 | ||
| Built In Wi-Fi | Yes | No | ||
| Wi-Fi Supported | Yes | - | ||
| Analog Audio Input | - | Yes | ||
| remote control features | ||||
| Smart Remote | Yes | - | ||
| Voice Remote | Yes | - | ||
| Touch Remote | - | No | ||
| video features | ||||
| Aspect Ratio | 16:9 | - | ||
| Refresh Rate (Hz) | 60 | 60 | ||
| HDR Support | HDR10,HDR10+,HLG | - | ||
| Contrast Ratio | - | Mega Contrast (Static) | ||
| power features | ||||
| Power Consumption | - | 48 W, 0.5 W (Standby) | ||