Compare Daikin 1.5 Ton 5 Star Split AC (FTKM50UV16U+RKM50UV16U)
Compare Daikin 1.5 Ton 5 Star Inverter Split AC (JTKJ50TV)
key specs
Capacity1.5 Ton1.5 Ton
Star Rating5 Star5 Star
TypeSplitInverter Split
Condenser CoilCopperCopper
Power RequirementAC 230VAC 220 - 240 V, 50 Hz
Power Consumption785.67 kW1445.0 W
Dimensions88.5 cm x 29.8 cm x 22.9 cm885.0 mm x 298.0 mm x 229.0 mm
TechnologyDew Clean Technology-
general
BrandDaikinDaikin
Model1.5 Ton 5 Star Split AC (FTKM50UV16U+RKM50UV16U)1.5 Ton 5 Star Inverter Split AC (JTKJ50TV)
Model NameFTKM50UV16U+RKM50UV16UJTKJ50TV
TypeSplitInverter Split
Capacity1.5 Ton1.5 Ton
Star Rating5 Star5 Star
BEE Rating Year20212017
ColoursWhiteWhite
Cooling Capacity5280 W4800.0 W
CompressorTwin Rotary Compressor-
RefrigerantR - 32-
DehumidificationYes-
Condenser CoilCopperCopper
Remote ControlYesYes
Technology UsedDew Clean Technology-
Operating Modes-Econo Mode
dimensions
Indoor W x H x D88.5 cm x 29.8 cm x 22.9 cm885.0 mm x 298.0 mm x 229.0 mm
Indoor Unit Weight9.5 kg-
Outdoor W x H x D84.5 cm x 59.5 cm x 30 cm845.0 mm x 595.0 mm x 300.0 mm
Outdoor Unit Weight21.5 kg-
Other Dimensions-Indoor Unit Package Dimensions: 355 x 1010 x 390 mm
performance features
Indoor Noise LevelLow - 38 dBHigh - 45.0 dB, Low - 35.0 dB
Cooling Coverage Area111-150 sq.ft-
ISEER5.2 W/W4.17 W/W
Panel Display-Yes
power features