Haier 389 L Frost Free Single Door Refrigerators (HVC-425GHC)
vs
Haier 220 L Direct Cool Single Door 4 Star Refrigerator (HRD-2204CGD-R)
comparison
Show Only Differences
Highlight Differences
key specs
Capacity
389 L
220 L
Power Consumption
50 W
168 W
Defrosting Type
Frost Free
Direct Cool
Door Type
Single Door
Single Door
Refrigerator Type
Top Freezer Refrigerator
Compressor Type
Reciprocatory
general
Brand
Haier
Haier
Model
389 L Frost Free Single Door Refrigerators (HVC-425GHC)
220 L Direct Cool Single Door 4 Star Refrigerator (HRD-2204CGD-R)
Model Name
HVC-425GHC
HRD-2204CGD-R
Door Type
Defrosting Type
Frost Free
Direct Cool
Capacity
389 L
220 L
Colours
White
Grey
Number of Doors
1
Dimensions (mm)
200.00 x 45.00 x 0.00
1338.00 x 530.00 x 0.00
Depth
50 cm
628 mm
Weight
50 kg
38.00 kg
Refrigerator Type
Top Freezer Refrigerator
Compressor Type
Reciprocatory
Star Rating
4 Star
Coolpad
No
Toughened Glass
Yes
Built-in Stabilizer
No
power features
Power Consumption
50 W
168 W
Power Requirement
220V
Stabilizer Required
Other Power Features
Stabilizer Free Operation: 135 - 290 V