Haier 65 Inch LED Ultra HD (4K) Smart TV (H65M80FUX)
vs
LG 65 Inch LED Ultra HD (4K) TV (65SK8500PTA)
comparison
Show Only Differences
Highlight Differences
key specs
Display
65.00-inch
65.00-inch
Screen Type
LED
LED
Dimensions
144.6 cm x 83.6 cm x 7.5 cm
1455 mm x 835 mm x 62.5 mm
Resolution Standard
4K
4K
OS
Android
WebOS
Smart TV
Brand
Haier
LG
Model
65 Inch LED Ultra HD (4K) Smart TV (H65M80FUX)
65 Inch LED Ultra HD (4K) TV (65SK8500PTA)
Model Name
H65M80FUX
65SK8500PTA
Display Size
65 inch
65 inch
Screen Type
Color
Grey
Black
Resolution (pixels)
3840x2160
3840x2160
Resolution Standard
Smart TV
Launch Year
2025
Power Consumption Standby (W)
0.5
3D
No
Curve TV
No
dimensions
Width x Height x Depth (without stand)
144.6 cm x 83.6 cm x 7.5 cm
1455 mm x 835 mm x 62.5 mm
Weight (without stand)
15.9 kg
26.6 kg
Width x Height x Depth (with stand)
144.6 cm x 87.6 cm x 29 cm
1456 mm x 903 mm x 318.7 mm
Weight (with stand)
16.4 kg
28.1 kg
Stand Type
Tabletop
connectivity features
No of HDMI Port
4
No of USB Port
2
Digital Audio Output
Built In Wi-Fi
Ethernet (RJ45)
1
video features
Brightness
2740.8 Lumens
View Angle
178 Degree
Digital Noise Filter
Aspect Ratio
16:09
Refresh Rate (Hz)
60
Supported Video Formats
MP3, MP4
audio features
Number of Speakers
3
Sound Technology
Dolby Digital, Dolby Atmos
Surround Sound
Surrounding Sound
Speaker Output RMS
50 W
20 W
Supported Audio Formats
MP3, AAC
power features
Power Consumption
300.03 W, 0.5 W (Standby)
0.3 W (Standby)
smart tv features
Graphic Processor
ARM Advanced Multi-Core Mali G52 MC1
RAM
2GB
Storage Capacity
32GB
Supported App - Amazon Prime Video
Operating System
Android
WebOS
remote control features
Touch Remote
Smart Remote
Popular TV Brands
Aisen
Akai
AOC
Belco
Blackox
Blaupunkt
BPL
Candes
CloudWalker
Croma
Daiwa
Elogy
Haier
Hisense
Hitachi
Huawei
Hyundai
I Grasp
iFFalcon
Intex
JVC
Kevin
Kodak
Koryo
LG
Lloyd
Maser
Mi
Micromax
Mitashi
Motorola
Nacson
Noble
Nokia
NU
OG Heavy Duty
OnePlus
Onida
Panasonic
Philips
Polaroid
Redmi
Samsung
Sansui
Sanyo
Sharp
Shinco
Sony
SVL
TCL
Thomson
Toshiba
Truvison
Videocon
Vu
Weston
Wybor
Xiaomi
Advertisement
TRENDING
Lenovo Legion Y70 (2026) Key Specifications Revealed Ahead of Launch
Amazon Great Summer Sale 2026: Best Deals on Bluetooth Speakers
Samsung Galaxy Z Fold 8 Wide Leak Hints at This Dual Rear Camera Setup
Oppo Reno 16F 5G Appears on GCF Database Ahead of Expected Global Launch