Haier H5E Series vs Haier 65 Inch 4K HDR TV (LE65K6600HQGA)
Haier H5E Series
vs
Haier 65 Inch 4K HDR TV (LE65K6600HQGA)
comparison
Show Only Differences
Highlight Differences
Haier H5E Series
key specs
Display
43.00-inch
65.00-inch
Screen Type
LED
LED
Dimensions
958 mm x 562 mm x 91mm
1448x61x837
Resolution Standard
4K
4K
OS
Android Based
Android Based
Smart TV
Yes
general
Brand
Haier
Haier
Model
H5E Series
65 Inch 4K HDR TV (LE65K6600HQGA)
Release date
January 14, 2026
February 24, 2021
Model Name
43H5E
LE65K6600HQGA
Display Size
43 inch
65 inch
Screen Type
Resolution (pixels)
3840x2160
3840x2160
Resolution Standard
Launch Year
2026
Smart TV
Yes
Series
K-series
Power Consumption Standby (W)
0.5
dimensions
Width x Height x Depth (without stand)
958 mm x 562 mm x 91mm
1448x61x837
Weight (without stand)
6.3
Width x Height x Depth (with stand)
958 mm x 596 mm x 220 mm
1448x300x899
Weight (with stand)
6.4
Stand Type
Tabletop
connectivity features
No of HDMI Port
4
No of USB Port
2
Built In Wi-Fi
Wi-Fi Supported
Headphone Jack
RF Connectivity Input
RF Connectivity Input (No. of Ports)
1
Composite In (Audio Video Cable)
audio features
Number of Speakers
2
Speaker Type
Stereo
Stereo Speakers
Sound Technology
Dolby Audio
Surround Sound
Speaker Output RMS
20W
remote control features
Touch Remote
Battery Type
AAA
Smart Remote
Remote Control Connectivity Standard
Bluetooth
smart tv features
Processor
ARM Cortex-A55
RAM
2GB
Storage Capacity
32GB
Operating System Present
Google TV
Android 9.0
Operating System
Supported App - Youtube
Supported App - Netflix
App Store Type
Google Play
video features
Contrast Ratio
5000:1
Aspect Ratio
16:9
Refresh Rate (Hz)
60
HDR Support
HDR10
power features
Power Consumption
120W
Other Power Features
100-240 VAC 50-60 Hz
Popular TV Brands
Aisen
Akai
AOC
Belco
Blackox
Blaupunkt
BPL
Candes
CloudWalker
Croma
Daiwa
Elogy
Hisense
Hitachi
Huawei
Hyundai
I Grasp
iFFalcon
Intex
JVC
Kevin
Kodak
Koryo
LG
Lloyd
Maser
Mi
Micromax
Mitashi
Motorola
Nacson
Noble
Nokia
NU
OG Heavy Duty
OnePlus
Onida
Panasonic
Philips
Polaroid
Redmi
Samsung
Sansui
Sanyo
Sharp
Shinco
Sony
SVL
TCL
Thomson
Toshiba
Truvison
Videocon
Vu
Weston
Wybor
Xiaomi
RELATED STORIES
Haier H5E Series 4K Smart Google TVs With Bezel-Less Design Launched in India: Price, Features
Advertisement
TRENDING
Sony Bravia 3II Series Debuts in India With a 120Hz 4K Display: See Prices