Hisense 55 Inch U7H QLED Ultra HD (4K) Smart TV vs Sansui 50 Inch LED Full HD TV (SNX50FH24X)
Hisense 55-Inch U7H QLED Ultra HD (4K) Smart TV
vs
Sansui 50 Inch LED Full HD TV (SNX50FH24X)
comparison
Show Only Differences
Highlight Differences
key specs
Display
55.00-inch
50.00-inch
Screen Type
QLED
LED
Dimensions
78x1230x772
Resolution Standard
4K
Full-HD
OS
Android
Smart TV
Yes
No
general
Brand
Hisense
Sansui
Model
55-Inch U7H QLED Ultra HD (4K) Smart TV
50 Inch LED Full HD TV (SNX50FH24X)
Release date
September 1, 2022
Model Name
U7H
SNX50FH24X
Display Size
55 inch
50 inch
Screen Type
QLED
LED
Resolution (pixels)
3840x2160
1920x1080
Resolution Standard
4K
Full-HD
Smart TV
Yes
No
Series
Hisense U7G
Launch Year
2022
Power Consumption Standby (W)
180
Color
Black
Curve TV
dimensions
Width x Height x Depth (without stand)
78x1230x772
Stand Type
Table Top
smart tv features
Number of Cores
quad-core
RAM
3GB
Storage Capacity
8GB
Supported App - Youtube
Supported App - Netflix
Supported App - Hotstar
Supported App - Amazon Prime Video
Operating System Present
VIDAA
Operating System
Android
Screen Mirroring
App Store Type
Google Play
connectivity features
No of HDMI Port
4
No of USB Port
2
Built In Wi-Fi
Wi-Fi Supported
Wi-Fi Bands Supported
2.4GHz, 5GHz
Headphone Jack
Audio Out
audio features
Number of Speakers
2
Speaker Output RMS
24
20 W
power features
Power Consumption
180W
125 W, 0.5 W (Standby)
remote control features
Smart Remote
Voice Remote
RF Capable
Touch Remote
video features
View Angle
178
Aspect Ratio
16:9
Refresh Rate (Hz)
120
Related Comparisons
Hisense 55U7H vs Hisense Game TV Ace 2023
Hisense 55U7H vs Hisense 65-inch 4K QLED Android TV (65U6G)
Hisense A7H Tornado 2.0 vs Hisense 55-Inch U7H QLED Ultra HD (4K) Smart TV
Hisense 65U7H vs Hisense 55U7H
Hisense 55U7H vs Hisense 55-inch 4K QLED Android TV (55U6G)
Popular TV Brands
Aisen
Akai
AOC
Belco
Blackox
Blaupunkt
BPL
Candes
CloudWalker
Croma
Daiwa
Elogy
Haier
Hisense
Hitachi
Huawei
Hyundai
I Grasp
iFFalcon
Intex
JVC
Kevin
Kodak
Koryo
LG
Lloyd
Maser
Mi
Micromax
Mitashi
Motorola
Nacson
Noble
Nokia
NU
OG Heavy Duty
OnePlus
Onida
Panasonic
Philips
Polaroid
Redmi
Samsung
Sansui
Sanyo
Sharp
Shinco
Sony
SVL
TCL
Thomson
Toshiba
Truvison
Videocon
Vu
Weston
Wybor
Xiaomi
RELATED STORIES
Hisense U7H Series TV With AMD FreeSync Premium, A7H Tornado 2.0 TV With 102W Sound Output Launched in India