| Model | E6N | 32 Inch LED Full HD TV (A32HCS800) | ||
| Release date | May 11, 2024 | - | ||
| Model Name | 55E6N | A32HCS800 | ||
| Display Size | 55 inch | 32 inch | ||
| Screen Type | LED | LED | ||
| Color | Black | Black | ||
| Resolution (pixels) | 3840x2160 | 1920x1080 | ||
| Resolution Standard | 4K | Full-HD | ||
| Smart TV | Yes | Yes | ||
| Series | E6N Series | - | ||
| Launch Year | 2024 | 2017 | ||
| Power Consumption Standby (W) | 0.5 | - | ||
| 3D | - | No | ||
| Curve TV | - | Yes | ||
| dimensions | ||||
| Width x Height x Depth (without stand) | 1233×716×80 | - | ||
| Width x Height x Depth (with stand) | 1233×751×298 | - | ||
| Weight (with stand) | 11 | - | ||
| smart tv features | ||||
| Number of Cores | quad-core | - | ||
| Processor | MT9603EAATAC | - | ||
| RAM | 2GB | - | ||
| Storage Capacity | 16GB | - | ||
| Supported App - Youtube | Yes | - | ||
| Supported App - Netflix | Yes | - | ||
| Supported App - Hotstar | Yes | - | ||
| Supported App - Amazon Prime Video | Yes | - | ||
| Operating System Present | Google TV | - | ||
| connectivity features | ||||
| No of HDMI Port | 2 | 2 | ||
| No of USB Port | 2 | 2 | ||
| Wi-Fi Supported | Yes | - | ||
| Headphone Jack | Yes | - | ||
| Digital Audio Output | Yes | - | ||
| Built In Wi-Fi | - | Yes | ||
| Analog Audio Input | - | Yes | ||
| video features | ||||
| Brightness | 300 | - | ||
| Aspect Ratio | 16:09 | - | ||
| Refresh Rate (Hz) | 60 | 60 | ||
| HDR Support | HDR10, Dolby Vision, HLG | - | ||
| remote control features | ||||
| Smart Remote | Yes | - | ||
| Touch Remote | - | No | ||
| audio features | ||||
| Sound Technology | Dolby Atmos | - | ||
| Number of Speakers | - | 2 | ||
| Speaker Output RMS | - | 20 W | ||
| power features | ||||
| Power Consumption | - | 91.5 W, 0.5 W (Standby) | ||