Blu Vivo 8 mobile was launched in August 2017. The phone comes with a 5.50-inch touchscreen display offering a resolution of 1080x1920 pixels. Blu Vivo 8 is powered by a 2GHz octa-core MediaTek Helio P10 (MT6755) processor. It comes with 4GB of RAM. The Blu Vivo 8 runs Android 7.0 and is powered by a 4010mAh non-removable battery.
As far as the cameras are concerned, the Blu Vivo 8 on the rear packs 13-megapixel camera. It sports a 16-megapixel camera on the front for selfies.
Blu Vivo 8 is based on Android 7.0 and packs 64GB of inbuilt storage that can be expanded via microSD card (up to 64GB). The Blu Vivo 8 is a single SIM (GSM) mobile. The Blu Vivo 8 measures 154.50 x 76.50 x 8.30mm (height x width x thickness) and weighs 180.00 grams. It was launched in Black and Gold colours.
Connectivity options on the Blu Vivo 8 include Wi-Fi 802.11 b/g/n, GPS, FM radio, 3G, and 4G. Sensors on the phone include accelerometer, ambient light sensor, and proximity sensor.
| Brand | Blu |
| Model | Vivo 8 |
| Release date | August 2017 |
| Form factor | Touchscreen |
| Dimensions (mm) | 154.50 x 76.50 x 8.30 |
| Weight (g) | 180.00 |
| Battery capacity (mAh) | 4010 |
| Removable battery | No |
| Colours | Black, Gold |
| Screen size (inches) | 5.50 |
| Touchscreen | Yes |
| Resolution | 1080x1920 pixels |
| Processor | 2GHz octa-core |
| Processor make | MediaTek Helio P10 (MT6755) |
| RAM | 4GB |
| Internal storage | 64GB |
| Expandable storage | Yes |
| Expandable storage type | microSD |
| Expandable storage up to (GB) | 64 |
| Rear camera | 13-megapixel |
| Front camera | 16-megapixel |
| Operating system | Android 7.0 |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi standards supported | 802.11 b/g/n |
| GPS | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| NFC | No |
| Infrared | No |
| USB OTG | No |
| FM | Yes |
| Number of SIMs | 1 |
| Wi-Fi Direct | No |
| Mobile High-Definition Link (MHL) | No |
| GSM/CDMA | GSM |
| 3G | Yes |
| 4G/ LTE | Yes |
| Supports 4G in India (Band 40) | No |
| Compass/ Magnetometer | No |
| Proximity sensor | Yes |
| Accelerometer | Yes |
| Ambient light sensor | Yes |
| Gyroscope | No |
| Barometer | No |
| Temperature sensor | No |
Blu Vivo 8
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM