Blu Vivo X mobile was launched in February 2018. The phone comes with a 6.00-inch touchscreen display offering a resolution of 720x1440 pixels at a pixel density of 268 pixels per inch (ppi). Blu Vivo X is powered by a 2.6GHz octa-core MediaTek Helio P25 (MT6757CD) processor. It comes with 4GB of RAM. The Blu Vivo X runs Android 7.0 and is powered by a 4010mAh non-removable battery.
As far as the cameras are concerned, the Blu Vivo X on the rear packs 13-megapixel camera. It sports a 20-megapixel camera on the front for selfies.
Blu Vivo X is based on Android 7.0 and packs 64GB of inbuilt storage that can be expanded via microSD card (up to 128GB). The Blu Vivo X is a dual-SIM mobile. The Blu Vivo X measures 160.00 x 76.80 x 8.20mm (height x width x thickness) and weighs 188.00 grams.
Connectivity options on the Blu Vivo X include Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, GPS, and Bluetooth v4.00.
| Brand | Blu |
| Model | Vivo X |
| Release date | February 2018 |
| Form factor | Touchscreen |
| Dimensions (mm) | 160.00 x 76.80 x 8.20 |
| Weight (g) | 188.00 |
| Battery capacity (mAh) | 4010 |
| Removable battery | No |
| Screen size (inches) | 6.00 |
| Touchscreen | Yes |
| Resolution | 720x1440 pixels |
| Pixels per inch (PPI) | 268 |
| Processor | 2.6GHz octa-core |
| Processor make | MediaTek Helio P25 (MT6757CD) |
| RAM | 4GB |
| Internal storage | 64GB |
| Expandable storage | Yes |
| Expandable storage type | microSD |
| Expandable storage up to (GB) | 128 |
| Rear camera | 13-megapixel |
| Rear flash | LED |
| Front camera | 20-megapixel |
| Front flash | LED |
| Operating system | Android 7.0 |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi standards supported | 802.11 a/b/g/n |
| GPS | Yes |
| Bluetooth | Yes, v 4.00 |
| NFC | No |
| Number of SIMs | 2 |
Blu Vivo X
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM