LeEco Le Pro 3 AI Edition mobile was launched in April 2017. The phone comes with a 5.50-inch touchscreen display offering a resolution of 1080x1920 pixels at a pixel density of 403 pixels per inch (ppi). LeEco Le Pro 3 AI Edition is powered by a 2.3GHz deca-core MediaTek Helio X23 (MT6797D) processor. It comes with 4GB of RAM. The LeEco Le Pro 3 AI Edition runs Android 6.0 and is powered by a 4000mAh non-removable battery.
As far as the cameras are concerned, the LeEco Le Pro 3 AI Edition on the rear packs 13-megapixel camera. It sports an 8-megapixel camera on the front for selfies.
The LeEco Le Pro 3 AI Edition runs EMUI 5.9 is based on Android 6.0 and packs 32GB of inbuilt storage. The LeEco Le Pro 3 AI Edition is a dual-SIM (GSM and GSM) mobile that accepts Nano-SIM and Nano-SIM cards. The LeEco Le Pro 3 AI Edition measures 152.40 x 75.10 x 7.50mm (height x width x thickness) and weighs 168.00 grams. It was launched in Gold, Rose Gold, and Black colours.
Connectivity options on the LeEco Le Pro 3 AI Edition include Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, Bluetooth v4.20, NFC, Headphones, Wi-Fi Direct, 3G, and 4G. Sensors on the phone include ambient light sensor and proximity sensor.
| Brand | LeEco |
| Model | Le Pro 3 AI Edition |
| Release date | April 2017 |
| Form factor | Touchscreen |
| Dimensions (mm) | 152.40 x 75.10 x 7.50 |
| Weight (g) | 168.00 |
| Battery capacity (mAh) | 4000 |
| Removable battery | No |
| Colours | Gold, Rose Gold, Black |
| Screen size (inches) | 5.50 |
| Touchscreen | Yes |
| Resolution | 1080x1920 pixels |
| Pixels per inch (PPI) | 403 |
| Processor | 2.3GHz deca-core |
| Processor make | MediaTek Helio X23 (MT6797D) |
| RAM | 4GB |
| Internal storage | 32GB |
| Expandable storage | Yes |
| Rear camera | 13-megapixel |
| Rear flash | Dual LED |
| Front camera | 8-megapixel |
| Operating system | Android 6.0 |
| Skin | EMUI 5.9 |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi standards supported | 802.11 a/b/g/n/ac |
| GPS | No |
| Bluetooth | Yes, v 4.20 |
| NFC | Yes |
| Infrared | No |
| USB OTG | No |
| Headphones | Yes |
| FM | No |
| Number of SIMs | 2 |
| Wi-Fi Direct | Yes |
| Mobile High-Definition Link (MHL) | No |
| SIM 1 | |
| SIM Type | Nano-SIM |
| GSM/CDMA | GSM |
| 3G | Yes |
| 4G/ LTE | Yes |
| Supports 4G in India (Band 40) | No |
| SIM 2 | |
| SIM Type | Nano-SIM |
| GSM/CDMA | GSM |
| 3G | Yes |
| 4G/ LTE | Yes |
| Supports 4G in India (Band 40) | No |
| Compass/ Magnetometer | No |
| Proximity sensor | Yes |
| Accelerometer | No |
| Ambient light sensor | Yes |
| Gyroscope | No |
| Barometer | No |
| Temperature sensor | No |
LeEco Le Pro 3 AI Edition
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM