LeEco Le S3 The phone comes with a 5.50-inch display offering a resolution of 1080x1920 pixels. LeEco Le S3 is powered by a 1.8GHz octa-core Qualcomm Snapdragon 652 processor. It comes with 3GB of RAM. The LeEco Le S3 runs Android Marshmallow and is powered by a 3000mAh non-removable battery.
As far as the cameras are concerned, the LeEco Le S3 on the rear packs 16-megapixel camera. It sports an 8-megapixel camera on the front for selfies.
The LeEco Le S3 runs EUI is based on Android Marshmallow and packs 32GB of inbuilt storage. The LeEco Le S3 is a dual-SIM (GSM and GSM) mobile that accepts Nano-SIM and Nano-SIM cards. The LeEco Le S3 measures 151.00 x 51.30 x 7.30mm (height x width x thickness) and weighs 153.00 grams.
Connectivity options on the LeEco Le S3 include Wi-Fi 802.11 b/g/n/ac, Bluetooth v4.10, 3G, and 4G.
| Brand | LeEco |
| Model | Le S3 |
| Form factor | Touchscreen |
| Dimensions (mm) | 151.00 x 51.30 x 7.30 |
| Weight (g) | 153.00 |
| Battery capacity (mAh) | 3000 |
| Removable battery | No |
| Screen size (inches) | 5.50 |
| Touchscreen | No |
| Resolution | 1080x1920 pixels |
| Processor | 1.8GHz octa-core |
| Processor make | Qualcomm Snapdragon 652 |
| RAM | 3GB |
| Internal storage | 32GB |
| Expandable storage | No |
| Rear camera | 16-megapixel |
| Rear flash | Yes |
| Front camera | 8-megapixel |
| Operating system | Android Marshmallow |
| Skin | EUI |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi standards supported | 802.11 b/g/n/ac |
| GPS | No |
| Bluetooth | Yes, v 4.10 |
| NFC | No |
| Infrared | No |
| USB OTG | No |
| Headphones | No |
| FM | No |
| Number of SIMs | 2 |
| Wi-Fi Direct | No |
| Mobile High-Definition Link (MHL) | No |
| SIM 1 | |
| SIM Type | Nano-SIM |
| GSM/CDMA | GSM |
| 3G | Yes |
| 4G/ LTE | Yes |
| Supports 4G in India (Band 40) | No |
| SIM 2 | |
| SIM Type | Nano-SIM |
| GSM/CDMA | GSM |
| 3G | No |
| 4G/ LTE | No |
| Supports 4G in India (Band 40) | No |
| Compass/ Magnetometer | No |
| Proximity sensor | No |
| Accelerometer | No |
| Ambient light sensor | No |
| Gyroscope | No |
| Barometer | No |
| Temperature sensor | No |
LeEco Le S3
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM