Meizu 18 Pro features a 6.7-inch AMOLED display with the same 120Hz refresh rate and 240Hz sampling rate. It has a quad-curved front glass. Under the hood, it comes with a Qualcomm Snapdragon 888 chipset, up to 12GB of RAM, UFS 3.1 storage and 5G support.
The Meizu 18 Pro sports a quad rear camera with 50-megapixel primary Samsung main camera (f/1.9), 32-megapixel sensor with f/2.2 ultrawide lens, an 8-megapixel telephoto camera and a 3D ToF sensor. The selfie camera is a 44-megapixel.
Finally the Meizu 18 has a 4,500mAh battery with 40W charging.
| Brand | Meizu |
| Model | 18 Pro |
| Release date | 4th March 2021 |
| Launched in India | No |
| Form factor | Touchscreen |
| Dimensions (mm) | 162.50 x 73.00 x 8.10 |
| Weight (g) | 189.00 |
| Battery capacity (mAh) | 4500 |
| Fast charging | Proprietary |
| Colours | White, Blue,Grey |
| Screen size (inches) | 6.70 |
| Touchscreen | Yes |
| Resolution | 1440x3200 pixels |
| Aspect ratio | 20:9 |
| Pixels per inch (PPI) | 526 |
| Processor | 2.84 MHz octa-core |
| Processor make | Qualcomm Snapdragon 888 |
| RAM | 8GB, 12GB |
| Internal storage | 128GB, 256GB |
| Rear camera | 50-megapixel (f/1.9) + 32-megapixel (f/2.2) + 8-megapixel (f/2.4) |
| No. of Rear Cameras | 3 |
| Rear flash | Yes |
| Front camera | 44-megapixel (f/2.4) |
| No. of Front Cameras | 1 |
| Operating system | Android 11 |
| Skin | Flyme 9 |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi standards supported | 802.11 a/b/g/n/ac/ax |
| GPS | Yes |
| Bluetooth | Yes, v 5.20 |
| NFC | Yes |
| USB Type-C | Yes |
| In-Display Fingerprint Sensor | Yes |
| Compass/ Magnetometer | Yes |
| Proximity sensor | Yes |
| Accelerometer | Yes |
| Ambient light sensor | Yes |
| Gyroscope | Yes |
Meizu 18 Pro
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM