Meizu 18s Pro mobile was launched on 22nd September 2021. The phone comes with a 120 Hz refresh rate 6.70-inch touchscreen display offering a resolution of 1,440x3,200 pixels at a pixel density of 526 pixels per inch (ppi) and an aspect ratio of 20:9. Meizu 18s Pro is powered by a 3.0 MHz octa-core Qualcomm Snapdragon 888+ processor. It comes with 8GB, 12GB of RAM. The Meizu 18s Pro runs Android 11 and is powered by a 4,500mAh battery. The Meizu 18s Pro supports proprietary fast charging.
As far as the cameras are concerned, the Meizu 18s Pro on the rear packs a quad camera setup featuring a 50-megapixel (f/1.9) primary camera; a 32-megapixel (f/2.2) camera; an 8-megapixel (f/2.4) camera, and a 30-megapixel (f/1.4) camera. The rear camera setup has autofocus. It has a single front camera setup for selfies, featuring a 44-megapixel sensor with an f/2.4 aperture. The front camera also features autofocus.
Meizu 18s Pro is based on Android 11 and packs 128GB, 256GB of inbuilt storage. The Meizu 18s Pro measures 162.50 x 73.00 x 8.10mm (height x width x thickness) and weighs 189.00 grams.
Connectivity options on the Meizu 18s Pro include Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/ax, GPS, Bluetooth v5.20, and NFC. Sensors on the phone include accelerometer, ambient light sensor, compass/ magnetometer, gyroscope, proximity sensor, and in-display fingerprint sensor. The Meizu 18s Pro supports face unlock.
| Brand | Meizu |
| Model | 18s Pro |
| Release date | 22nd September 2021 |
| Form factor | Touchscreen |
| Dimensions (mm) | 162.50 x 73.00 x 8.10 |
| Weight (g) | 189.00 |
| Battery capacity (mAh) | 4,500 |
| Fast charging | Proprietary |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Screen size (inches) | 6.70 |
| Touchscreen | Yes |
| Resolution | 1,440x3,200 pixels |
| Aspect ratio | 20:9 |
| Pixels per inch (PPI) | 526 |
| Processor | 3.0 MHz octa-core |
| Processor make | Qualcomm Snapdragon 888+ |
| RAM | 8GB, 12GB |
| Internal storage | 128GB, 256GB |
| Rear camera | 50-megapixel (f/1.9) + 32-megapixel (f/2.2) + 8-megapixel (f/2.4) + 30-megapixel (f/1.4) |
| No. of Rear Cameras | 4 |
| Rear autofocus | Yes |
| Rear flash | LED |
| Front camera | 44-megapixel (f/2.4) |
| No. of Front Cameras | 1 |
| Front autofocus | Yes |
| Operating system | Android 11 |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi standards supported | 802.11 a/b/g/n/ac/ax |
| GPS | Yes |
| Bluetooth | Yes, v 5.20 |
| NFC | Yes |
| Face unlock | Yes |
| In-Display Fingerprint Sensor | Yes |
| Compass/ Magnetometer | Yes |
| Proximity sensor | Yes |
| Accelerometer | Yes |
| Ambient light sensor | Yes |
| Gyroscope | Yes |
Meizu 18s Pro
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM