Meizu 18X mobile was launched on 22nd September 2021. The phone comes with a 120 Hz refresh rate 6.67-inch display offering a resolution of 1,080x2,400 pixels at a pixel density of 395 pixels per inch (ppi) and an aspect ratio of 20:9. Meizu 18X is powered by a 3.2 MHz Qualcomm Snapdragon 870 processor. It comes with 8GB, 12GB of RAM. The Meizu 18X runs Android 11 and is powered by a 4,300mAh battery. The Meizu 18X supports proprietary fast charging.
As far as the cameras are concerned, the Meizu 18X on the rear packs a triple camera setup featuring a 64-megapixel (f/1.79) primary camera; an 8-megapixel (f/2.2) camera, and a 2-megapixel (f/2.4) camera. The rear camera setup has autofocus. It has a single front camera setup for selfies, featuring a 13-megapixel sensor with an f/2.0 aperture. The front camera also features autofocus.
Meizu 18X is based on Android 11 and packs 128GB, 256GB of inbuilt storage. The Meizu 18X measures 165.10 x 76.35 x 7.99mm (height x width x thickness) and weighs 189.00 grams.
Connectivity options on the Meizu 18X include Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/ax and Bluetooth v5.20. Sensors on the phone include accelerometer, ambient light sensor, compass/ magnetometer, gyroscope, proximity sensor, and in-display fingerprint sensor. The Meizu 18X supports face unlock.
| Brand | Meizu |
| Model | 18X |
| Release date | 22nd September 2021 |
| Form factor | Touchscreen |
| Dimensions (mm) | 165.10 x 76.35 x 7.99 |
| Weight (g) | 189.00 |
| Battery capacity (mAh) | 4,300 |
| Fast charging | Proprietary |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Screen size (inches) | 6.67 |
| Resolution | 1,080x2,400 pixels |
| Aspect ratio | 20:9 |
| Pixels per inch (PPI) | 395 |
| Processor | 3.2 MHz |
| Processor make | Qualcomm Snapdragon 870 |
| RAM | 8GB, 12GB |
| Internal storage | 128GB, 256GB |
| Rear camera | 64-megapixel (f/1.79) + 8-megapixel (f/2.2) + 2-megapixel (f/2.4) |
| No. of Rear Cameras | 3 |
| Rear autofocus | Yes |
| Rear flash | LED |
| Front camera | 13-megapixel (f/2.0) |
| No. of Front Cameras | 1 |
| Front autofocus | Yes |
| Operating system | Android 11 |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi standards supported | 802.11 a/b/g/n/ac/ax |
| Bluetooth | Yes, v 5.20 |
| Face unlock | Yes |
| In-Display Fingerprint Sensor | Yes |
| Compass/ Magnetometer | Yes |
| Proximity sensor | Yes |
| Accelerometer | Yes |
| Ambient light sensor | Yes |
| Gyroscope | Yes |
Meizu 18X
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM