| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Micromax 43 Inches Full HD LED TV (43A2000FHD, Black) | ₹ 16,999 |
Micromax 43 Inch LED Full HD TV (43A2000FHD) price in India starts from ₹ 16,999. The lowest price of Micromax 43 Inch LED Full HD TV (43A2000FHD) is ₹ 16,999 at Amazon on 18th May 2026.
| Brand | Micromax |
| Model | 43 Inch LED Full HD TV (43A2000FHD) |
| Price in India | ₹16,999 |
| Model Name | 43A2000FHD |
| Display Size | 43 inch |
| Screen Type | LED |
| Color | Black |
| Smart TV | No |
| Launch Year | 2019 |
| Resolution (pixels) | 1920x1080 |
| Width x Height x Depth (without stand) | 97cm x 56.5cm x 7cm |
| Weight (without stand) | 7.52kg |
| No of HDMI Port | 2 |
| No of USB Port | 2 |
| Built In Wi-Fi | No |
| Contrast Ratio | 1200:1 |
| Aspect Ratio | 16:09 |
| Refresh Rate (Hz) | 60 |
| Power Consumption | 70W |
| Sound Technology | DAC |
| Surround Sound | DAC Sound Technology |
| Speaker Output RMS | 24W |
| Battery Type | AAA |
Micromax 43 Inch LED Full HD TV (43A2000FHD)
₹16,999
YouTube’s Likeness Detection Tool Is Now Available to All Adult Creators
Vi Postpaid Users in India Can Choose New International Roaming Plans From Rs 649
Red Magic 11S Pro, Red Magic 11S Pro+ Launched With Snapdragon 8 Elite Gen 5 Leading Edition SoC: Price, Specifications