Motorola 65 Inch LED Ultra HD (4K) TV (65SAUHDM) vs Intex 55 Inch LED Ultra HD (4K) TV (5500UHD SMT)
Motorola 65 Inch LED Ultra HD (4K) TV (65SAUHDM)
vs
Intex 55 Inch LED Ultra HD (4K) TV (5500UHD SMT)
comparison
Show Only Differences
Highlight Differences
key specs
Display
65.00-inch
55.00-inch
Screen Type
LED
LED
Dimensions
1445.8mm x 870.9mm x 89.4mm
Resolution Standard
4K
4K
OS
Android
Smart TV
Brand
Motorola
Intex
Model
65 Inch LED Ultra HD (4K) TV (65SAUHDM)
55 Inch LED Ultra HD (4K) TV (5500UHD SMT)
Model Name
65SAUHDM
5500UHD SMT
Display Size
65 inch
55 inch
Screen Type
Color
Black
Black
Resolution (pixels)
3840x2160
Resolution Standard
3D
No
No
Smart TV
Curve TV
Launch Year
2019
dimensions
Width x Height x Depth (without stand)
1445.8mm x 870.9mm x 89.4mm
Weight (without stand)
17.3Kg
Width x Height x Depth (with stand)
1445.8mm x 904mm x 274.3mm
Weight (with stand)
18.2Kg
Stand Type
Table Top, Wall-mount
smart tv features
Number of Cores
quad-core
Processor
CA53 Quad core, 1GHz
Graphic Processor
Mali450 Quad core
RAM
2.25GB
Storage Capacity
16GB
Supported App - Youtube
Supported App - Netflix
Supported App - Hotstar
Operating System Present
Operating System
Android
Screen Mirroring
App Store Type
Google App Store
connectivity features
No of HDMI Port
3
No of USB Port
2
Wi-Fi Type
2.4GHz
Built In Wi-Fi
Ethernet (RJ45)
1
PC Audio In
PC D-sub
Headphone Jack
Digital Audio Output
Analog Audio Input
Audio Out
RF Connectivity Input
1
Composite In (Audio Video Cable)
video features
Brightness
400 nits
Contrast Ratio
1300:1 (Static)
View Angle
178 Degree
Digital Noise Filter
Aspect Ratio
16:09
Refresh Rate (Hz)
60
Supported Video Formats
.MP4,.AVI & OTHERS
audio features
Number of Speakers
2
Speaker Type
Box
Sound Technology
Dolby Audio, DTS Trusurround
Surround Sound
Speaker Output RMS
30W
Supported Audio Formats
MP3 & Others
remote control features
Touch Remote
Smart Remote
RF Capable
Battery Type
AAA
power features
Power Consumption
200W, 0.5W (Standby)