JVC 32 inch LED HD Smart TV (32N3105C) vs Aisen 32 Inch LED Full HD TV (A32HCS800)
JVC 32-inch LED HD Smart TV (32N3105C)
vs
Aisen 32 Inch LED Full HD TV (A32HCS800)
comparison
Show Only Differences
Highlight Differences
key specs
Display
32.00-inch
32.00-inch
Screen Type
LED
LED
OS
Android Based
Smart TV
Yes
Yes
Resolution Standard
HD-Ready
Full-HD
general
Brand
JVC
Aisen
Model
32-inch LED HD Smart TV (32N3105C)
32 Inch LED Full HD TV (A32HCS800)
Release date
June 1, 2019
Model Name
32N3105C
A32HCS800
Display Size
32 inch
32 inch
Screen Type
Color
Black
Black
3D
No
No
Smart TV
Curve TV
Launch Year
2019
Resolution Standard
HD-Ready
Full-HD
Resolution (pixels)
1920x1080
smart tv features
Number of Cores
quad-core
Processor
Cortex-A53
Supported App - Youtube
Supported App - Netflix
Operating System
Android Based
App Store Type
JVC App Store
RAM
1GB
Storage Capacity
8GB
connectivity features
No of HDMI Port
3
No of USB Port
2
Built In Wi-Fi
Analog Audio Input
remote control features
Smart Remote
Touch Remote
audio features
Speaker Output RMS
24W
20 W
Number of Speakers
2
power features
Power Consumption
91.5 W, 0.5 W (Standby)