JVC 32 inch LED HD Smart TV (32N3105C) vs Micromax 40 Inch LED Full HD TV (40Z3420)
JVC 32-inch LED HD Smart TV (32N3105C)
vs
Micromax 40 Inch LED Full HD TV (40Z3420)
comparison
Show Only Differences
Highlight Differences
key specs
Display
32.00-inch
40.00-inch
Screen Type
LED
LED
OS
Android Based
Smart TV
Yes
No
Resolution Standard
HD-Ready
Full-HD
Dimensions
923 mm x 544 mm x 86 mm
general
Brand
JVC
Micromax
Model
32-inch LED HD Smart TV (32N3105C)
40 Inch LED Full HD TV (40Z3420)
Release date
June 1, 2019
Model Name
32N3105C
40Z3420
Display Size
32 inch
40 inch
Screen Type
Color
Black
Grey
3D
No
Smart TV
Yes
Curve TV
Launch Year
2019
Resolution Standard
HD-Ready
Full-HD
Resolution (pixels)
1920x1080
smart tv features
Number of Cores
quad-core
Processor
Cortex-A53
Supported App - Youtube
Supported App - Netflix
Operating System
Android Based
App Store Type
JVC App Store
RAM
1GB
Storage Capacity
8GB
connectivity features
No of HDMI Port
3
No of USB Port
2
Built In Wi-Fi
PC Audio In
RF Connectivity Input
1
Component In (RGB Cable)
1
remote control features
Smart Remote
Touch Remote
RF Capable
audio features
Speaker Output RMS
24W
20W
Number of Speakers
2.0 Ch Speaker
Sound Technology
True surround sound
Supported Audio Formats
MP3, WMA
dimensions
Width x Height x Depth (without stand)
923 mm x 544 mm x 86 mm
Weight (without stand)
7.26 kg
Width x Height x Depth (with stand)
923 mm x 585 mm x 200 mm
video features
Brightness
300 cd/m1/2
Contrast Ratio
3500:01:00 (Static)
View Angle
178 Degree
Aspect Ratio
16:09
Supported Video Formats
H.264, MPEG4, MPEG2, DivX HD
Refresh Rate (Hz)
60
power features
Power Consumption
65 W, 0.5 W (Standby)
Related Comparisons
JVC 32-inch LED HD Smart TV (32N3105C) vs JVC 55-inch LED Ultra-HD (4K) TV (55N7105C)
JVC 32-inch LED HD Smart TV (32N3105C) vs JVC 32 Inch LED HD Ready TV (LT-32N380C)
JVC 32-inch LED HD Smart TV (32N3105C) vs JVC 43-inch LED Ultra-HD (4K) TV (43N7105C)
JVC 32-inch LED HD Smart TV (32N3105C) vs JVC 32 Inch LED TV (LT-32N385C)
Popular TV Brands
Aisen
Akai
AOC
Belco
Blackox
Blaupunkt
BPL
Candes
CloudWalker
Croma
Daiwa
Elogy
Haier
Hisense
Hitachi
Huawei
Hyundai
I Grasp
iFFalcon
Intex
JVC
Kevin
Kodak
Koryo
LG
Lloyd
Maser
Mi
Micromax
Mitashi
Motorola
Nacson
Noble
Nokia
NU
OG Heavy Duty
OnePlus
Onida
Panasonic
Philips
Polaroid
Redmi
Samsung
Sansui
Sanyo
Sharp
Shinco
Sony
SVL
TCL
Thomson
Toshiba
Truvison
Videocon
Vu
Weston
Wybor
Xiaomi
RELATED STORIES
JVC Launches 6 New Smart LED TVs in India, Prices Start at Rs. 7,499
Advertisement
TRENDING
CMF Watch 3 Pro Review: Is It Worth the Price?
Motorola Razr Fold Launched in India With These Features
Garmin Forerunner 70, Forerunner 170 Unveiled; India Launch Timeline Confirmed
Sony Xperia 1 VIII With 48-Megapixel Rear Cameras Arrives at This Price
WhatsApp Introduces Incognito Chat With Meta AI for Private Conversations
Lenovo Legion Y70 (2026) Key Specifications Revealed Ahead of Launch
Oppo Reno 16F 5G Appears on GCF Database Ahead of Expected Global Launch