Kodak 55 inch 4K LED Smart TV (55CA0909) vs Mi 43 Inch Ultra HD TV (4X)
Kodak 55-inch 4K LED Smart TV (55CA0909)
vs
Mi 43 Inch Ultra HD TV (4X)
comparison
Show Only Differences
Highlight Differences
Mi 43 Inch Ultra HD TV (4X)
key specs
Display
55.00-inch
43.00-inch
Screen Type
LED
LED
OS
Android
Android Based
Smart TV
Yes
Yes
Resolution Standard
4K
4K
Dimensions
970mm x 569mm x 214mm
general
Brand
Kodak
Mi
Model
55-inch 4K LED Smart TV (55CA0909)
43 Inch Ultra HD TV (4X)
Release date
March 1, 2020
September 17, 2019
Model Name
55CA0909
4X
Display Size
55 inch
43 inch
Screen Type
3D
No
Smart TV
Curve TV
No
Series
CA series
Launch Year
2020
Resolution Standard
Resolution (pixels)
3840x2160
smart tv features
Number of Cores
quad-core
quad-core
Graphic Processor
Mali 450
Mali-450 MP3
Supported App - Youtube
Supported App - Netflix
Supported App - Hotstar
Operating System Present
Android TV 9 Pie
PatchWall 2.0 with Android TV based on Android 9 Pie
Operating System
Android
Android Based
RAM
1.75GB
2GB
Storage Capacity
8GB
8GB
Processor
Cortex A53
Screen Mirroring
App Store Type
Google Play
connectivity features
No of HDMI Port
3
No of USB Port
2
Built In Wi-Fi
Ethernet (RJ45)
1
Headphone Jack
Digital Audio Output
audio features
Speaker Output RMS
30W
Number of Speakers
2
dimensions
Width x Height x Depth (without stand)
970mm x 569mm x 214mm
Weight (without stand)
7.07KG
Width x Height x Depth (with stand)
970mm x 613mm x 214mm
Weight (with stand)
7.13KG
power features
Power Consumption
105W