LG 24 Inch LED HD Ready TV (24LK454A PT) vs Micromax 20 Inch LED HD Ready TV (20B22)
LG 24 Inch LED HD Ready TV (24LK454A-PT)
vs
Micromax 20 Inch LED HD Ready TV (20B22)
comparison
Show Only Differences
Highlight Differences
key specs
Display
24.00-inch
20.00-inch
Screen Type
LED
LED
Dimensions
556 x 345.2 x 53.1
532 mm x 337 mm x 44.5 mm
Resolution Standard
HD-Ready
HD-Ready
Smart TV
No
general
Brand
LG
Micromax
Model
24 Inch LED HD Ready TV (24LK454A-PT)
20 Inch LED HD Ready TV (20B22)
Model Name
24LK454A-PT
20B22
Display Size
24 inch
20 inch
Screen Type
Color
Black
Black
Resolution Standard
Resolution (pixels)
1600x900
Smart TV
No
Launch Year
2013
dimensions
Width x Height x Depth (without stand)
556 x 345.2 x 53.1
532 mm x 337 mm x 44.5 mm
Weight (without stand)
3.2Kg
Width x Height x Depth (with stand)
556 x 376.5 x 130.5
532 mm x 376 mm x 186.2 mm
Weight (with stand)
3.3Kg
Net Weight: 3.7 kg
connectivity features
No of HDMI Port
1
No of USB Port
1
Headphone Jack
Yes
RF Connectivity Input
Composite In (Audio Video Cable)
Composite In (CVBS + Audio) 1
Component In (RGB Cable)
Component Input Y, Pb, Pr
audio features
Number of Speakers
2.0Ch Speaker
2
Sound Technology
Dolby Digital Decoder
Speaker Output RMS
10W
10 W x 2 W
Surround Sound
SRS Sound System
Supported Audio Formats
MP3
power features
Power Consumption
0.3W
30 W, 1 W (Standby)