TCL 65-inch 4K HDR LED TV (65P725) vs LG 49 Inch LED Ultra HD (4K) TV (49UH770T) comparison
| key specs |
| Display | 65.00-inch | 49.00-inch |
| Screen Type | LED | LED |
| Resolution Standard | Ultra-HD | 4K |
| OS | Android | - |
| Smart TV | Yes | Yes |
| Dimensions | - | 1102 mm x 640 mm x 53.8 mm |
| general |
| Brand | TCL | LG |
| Model | 65-inch 4K HDR LED TV (65P725) | 49 Inch LED Ultra HD (4K) TV (49UH770T) |
| Release date | March 1, 2021 | - |
| Model Name | 65P725 | 49UH770T |
| Display Size | 65 inch | 49 inch |
| Screen Type | LED | LED |
| Resolution (pixels) | 3840x2160 | 3840x2160 |
| 3D | No | - |
| Smart TV | Yes | Yes |
| Curve TV | No | No |
| Series | P725 | - |
| Launch Year | 2021 | 2016 |
| Color | - | Black |
| smart tv features |
| Number of Cores | quad-core | - |
| Supported App - Youtube | Yes | - |
| Supported App - Netflix | Yes | - |
| Supported App - Hotstar | Yes | - |
| Supported App - Amazon Prime Video | Yes | - |
| Operating System Present | Android TV 11 | - |
| Operating System | Android | - |
| App Store Type | Google Play Store | - |
| connectivity features |
| No of HDMI Port | 3 | 3 |
| No of USB Port | 2 | 3 |
| Built In Wi-Fi | Yes | Yes |
| Wi-Fi Supported | Yes | - |
| Wi-Fi Bands Supported | 2.4GHz,5GHz | - |
| Wi-Fi Type | - | Wi-Fi Direct |
| Ethernet (RJ45) | - | 1 |
| RF Connectivity Input | - | 1 Rear |
| Component In (RGB Cable) | - | Component Input Y, Pb, Pr + Audio: 1 Rear |
| audio features |
| Number of Speakers | 2 | 2 |
| Speaker Output RMS | 24W | 20 W |
| Supported Audio Formats | Dolby Atmos, DTS | - |
| Sound Technology | - | Dolby Digital Decoder, DTS Decoder |
| Surround Sound | - | Ultra Surround |
| dimensions |
| Weight (without stand) | 17.2kg | 13.4 kg |
| Weight (with stand) | 17.3kg | 15.4 kg |
| Width x Height x Depth (without stand) | - | 1102 mm x 640 mm x 53.8 mm |
| Width x Height x Depth (with stand) | - | 1102 mm x 695 mm x 263 mm |
| remote control features |
| Smart Remote | Yes | - |
| Remote Control Connectivity Standard | Bluetooth | - |
| Touch Remote | - | No |
| RF Capable | - | Yes |
| video features |
| Refresh Rate (Hz) | 60 | 200 |
| HDR Support | HDR10,Dolby Vision | - |
| Picture Engine | - | Triple XD Engine |
| Aspect Ratio | - | 16:9, Just Scan, Original, Full Wide, 4:3, 14:9, Cinema Zoom 1, Zoom |
| power features |
| Power Consumption | - | 105 W, 0.3 W (Standby) |