LG 49 Inch LED Ultra HD (4K) TV (49UK6360PTE) vs Sansui 50 Inch LED Full HD TV (SNX50FH24X)
LG 49 Inch LED Ultra HD (4K) TV (49UK6360PTE)
vs
Sansui 50 Inch LED Full HD TV (SNX50FH24X)
comparison
Show Only Differences
Highlight Differences
key specs
Display
49.00-inch
50.00-inch
Screen Type
LED
LED
Dimensions
1110 mm x 658 mm x 81.1 mm
OS
WebOS
Smart TV
Yes
No
Resolution Standard
4K
Full-HD
general
Brand
LG
Sansui
Model
49 Inch LED Ultra HD (4K) TV (49UK6360PTE)
50 Inch LED Full HD TV (SNX50FH24X)
Model Name
49UK6360PTE
SNX50FH24X
Display Size
49 inch
50 inch
Screen Type
Color
Black
Black
Smart TV
Yes
No
Curve TV
Launch Year
2018
Resolution Standard
4K
Full-HD
Resolution (pixels)
3840x2160
1920x1080
dimensions
Width x Height x Depth (without stand)
1110 mm x 658 mm x 81.1 mm
Weight (without stand)
11.1 kg
Width x Height x Depth (with stand)
1110 mm x 709 mm x 231 mm
Weight (with stand)
11.3 kg
connectivity features
No of HDMI Port
3
No of USB Port
2
Wi-Fi Type
802.11ac
Built In Wi-Fi
Ethernet (RJ45)
1
Analog Audio Input
audio features
Number of Speakers
2
Speaker Output RMS
20 W
20 W
power features
Power Consumption
0.3 W (Standby)
125 W, 0.5 W (Standby)