| key specs |
| Display | 75.00-inch | 55.00-inch |
| Screen Type | LED | OLED |
| Dimensions | 1461 mm x 903 mm x 264 mm | 1225.3 mm x 719 mm x 43.2 mm |
| Smart TV | Yes | Yes |
| Resolution Standard | 4K | 4K |
| general |
| Brand | Lloyd | LG |
| Model | 75 Inch LED Ultra HD (4K) TV (L75U2H0KS) | 55 Inch OLED Ultra HD (4K) TV (55EG960T) |
| Model Name | L75U2H0KS | 55EG960T |
| Display Size | 75 inch | 55 inch |
| Screen Type | LED | OLED |
| Color | Silver | Black |
| 3D | No | - |
| Smart TV | Yes | Yes |
| Curve TV | No | Yes |
| Launch Year | 2017 | 2015 |
| Resolution (pixels) | 3840x2160 | 3840x2160 |
| dimensions |
| Width x Height x Depth (without stand) | 1461 mm x 903 mm x 264 mm | 1225.3 mm x 719 mm x 43.2 mm |
| Weight (with stand) | Gross Weight: 16.1 kg | 19 kg |
| Weight (without stand) | - | 15.3 kg |
| Width x Height x Depth (with stand) | - | 1225.3 mm x 759.7 mm x 212.9 mm |
| smart tv features |
| Number of Cores | dual-core | - |
| Processor | Dual Core | - |
| connectivity features |
| No of HDMI Port | 4 | 3 |
| No of USB Port | 3 | 3 |
| Built In Wi-Fi | Yes | Yes |
| Ethernet (RJ45) | 1 | 1 |
| Analog Audio Input | Yes | - |
| RF Connectivity Input | 1 | 1 Rear |
| Wi-Fi Type | - | Wi-Fi Direct |
| Headphone Jack | - | 1 Side |
| Digital Audio Output | - | 1 Rear |
| Component In (RGB Cable) | - | Component Input Y, Pb, Pr + Audio: 1 Rear |
| video features |
| Brightness | 350 nits | - |
| Contrast Ratio | Dynamic (Static) | - |
| View Angle | 176 Degree | - |
| Refresh Rate (Hz) | 100 | 240 |
| Picture Engine | - | Triple XD Engine |
| Aspect Ratio | - | 16:9, Just Scan, Original, Full Wide, 4:3, 14:9, Cinema Zoom 1, Zoom |
| audio features |
| Number of Speakers | 2 | 2 |
| Speaker Output RMS | 32 W | 20 W |
| Sound Technology | - | Dolby Digital Decoder |
| Surround Sound | - | Ultra Surround |
| power features |
| Power Consumption | 238 W, 0.5 W (Standby) | 0.3 W (Standby) |