Lloyd 75 Inch LED Ultra HD (4K) TV (L75U2H0KS) vs Samsung 55 Inch LED Full HD TV (55ES8000)
Lloyd 75 Inch LED Ultra HD (4K) TV (L75U2H0KS)
vs
Samsung 55 Inch LED Full HD TV (55ES8000)
comparison
Show Only Differences
Highlight Differences
key specs
Display
75.00-inch
55.00-inch
Screen Type
LED
LED
Dimensions
1461 mm x 903 mm x 264 mm
1230.3 mm x 722.3 mm x 30.8 mm
Smart TV
Yes
No
Resolution Standard
4K
Full-HD
general
Brand
Lloyd
Samsung
Model
75 Inch LED Ultra HD (4K) TV (L75U2H0KS)
55 Inch LED Full HD TV (55ES8000)
Model Name
L75U2H0KS
55ES8000
Display Size
75 inch
55 inch
Screen Type
Color
Silver
3D
No
Smart TV
Yes
Curve TV
Launch Year
2017
Resolution Standard
4K
Full-HD
Resolution (pixels)
3840x2160
1920x1080
dimensions
Width x Height x Depth (without stand)
1461 mm x 903 mm x 264 mm
1230.3 mm x 722.3 mm x 30.8 mm
Weight (with stand)
Gross Weight: 16.1 kg
19.3 kg
Weight (without stand)
16.6 kg
Width x Height x Depth (with stand)
1230.3 mm x 761.6 mm x 210 mm
Stand Type
Arch Flow
smart tv features
Number of Cores
dual-core
Processor
Dual Core
connectivity features
No of HDMI Port
4
No of USB Port
3
Built In Wi-Fi
Ethernet (RJ45)
1
Analog Audio Input
RF Connectivity Input
1
Wi-Fi Type
Built-in Wi-Fi
Headphone Jack
Digital Audio Output
Component In (RGB Cable)
video features
Brightness
350 nits
Contrast Ratio
Dynamic (Static)
View Angle
176 Degree
Refresh Rate (Hz)
100
Picture in Picture (PIP)
audio features
Number of Speakers
2
Speaker Output RMS
32 W
20 W
Speaker Type
Down Firing and Full Range
Sound Technology
Dolby Digital Plus and Dolby Pulse
Surround Sound
DNSe
power features
Power Consumption
238 W, 0.5 W (Standby)
110 W, 0.1 W (Standby)