Metz 50 inch LED 4K Smart Android TV (M50G2) vs Sansui 50 Inch LED Full HD TV (SNX50FH24X)
Metz 50-inch LED 4K Smart Android TV (M50G2)
vs
Sansui 50 Inch LED Full HD TV (SNX50FH24X)
comparison
Show Only Differences
Highlight Differences
key specs
Display
50.00-inch
50.00-inch
Screen Type
LED
LED
Resolution Standard
4K
Full-HD
OS
Android Based
Smart TV
Yes
No
general
Brand
Metz
Sansui
Model
50-inch LED 4K Smart Android TV (M50G2)
50 Inch LED Full HD TV (SNX50FH24X)
Release date
June 1, 2019
Model Name
M50G2
SNX50FH24X
Display Size
50 inch
50 inch
Screen Type
Resolution Standard
4K
Full-HD
3D
No
Smart TV
Yes
Curve TV
Series
Android TV
Launch Year
2019
Color
Black
Resolution (pixels)
1920x1080
smart tv features
Number of Cores
quad-core
Supported App - Youtube
Supported App - Netflix
Supported App - Hotstar
Operating System Present
Android TV
Operating System
Android Based
connectivity features
No of HDMI Port
3
No of USB Port
2
Built In Wi-Fi
Ethernet (RJ45)
audio features
Number of Speakers
2
Speaker Output RMS
20 W
power features
Power Consumption
125 W, 0.5 W (Standby)