Mi 32 Inch HD TV (4A Horizon Edition) vs Sansui 40 Inch LED Full HD TV (Pro View 40VAOFHDS / 40NVAOFHDS)
Mi 32 Inch HD TV (4A Horizon Edition)
vs
Sansui 40 Inch LED Full HD TV (Pro View 40VAOFHDS / 40NVAOFHDS)
comparison
Show Only Differences
Highlight Differences
key specs
Display
32.00-inch
40.00-inch
Screen Type
LED
LED
Dimensions
722mm x 429mm x180mm
915mm x 540mm x 95mm
Resolution Standard
HD-Ready
OS
Android
Android Based
Smart TV
Brand
Mi
Sansui
Model
32 Inch HD TV (4A Horizon Edition)
40 Inch LED Full HD TV (Pro View 40VAOFHDS / 40NVAOFHDS)
Release date
September 7, 2020
Model Name
4A Horizon Edition
40VAOFHDS / 40NVAOFHDS
Display Size
32 inch
40 inch
Screen Type
Resolution (pixels)
1366x768
1920x1080
Resolution Standard
HD-Ready
Smart TV
Series
Mi TV Horizon Edition
Pro View
Launch Year
2020
Color
Black
3D
No
Curve TV
No
dimensions
Width x Height x Depth (without stand)
722mm x 429mm x180mm
915mm x 540mm x 95mm
Weight (without stand)
3.75KG
6.34kg
Width x Height x Depth (with stand)
722mm x 468mm x180mm
915mm x 590mm x 230mm
Weight (with stand)
3.8KG
6.4kg
Stand Type
Table Top
smart tv features
Number of Cores
quad-core
quad-core
Graphic Processor
Mali 450
Penta Core Mali-450
RAM
1GB
1GB
Storage Capacity
8GB
8GB
Supported App - Youtube
Supported App - Netflix
Supported App - Hotstar
Operating System Present
Android TV 9 Pie
Operating System
Android
Android Based
Screen Mirroring
App Store Type
Google Play
Processor
connectivity features
No of HDMI Port
3
No of USB Port
2
Wi-Fi Type
802.11a/b/g/
Built In Wi-Fi
Ethernet (RJ45)
1
Headphone Jack
PC Audio In
PC D-sub
Digital Audio Output
Analog Audio Input
Audio Out
RF Connectivity Input
audio features
Number of Speakers
2
Speaker Output RMS
10W
20W
Speaker Type
Box
Sound Technology
Immersive High Quality Sound
Surround Sound
power features
Power Consumption
50W
85W, 0.5W (Standby)
video features
Refresh Rate (Hz)
60
Brightness
320 nits
Contrast Ratio
3000:1 (Static)
Picture And Picture (PAP)
View Angle
178 Degree
Digital Noise Filter
Aspect Ratio
16:09
remote control features
Touch Remote
Smart Remote
RF Capable
Battery Type
AAA
Related Comparisons
Vu Premium 32 Smart TV vs Mi 32 Inch HD TV (4A Horizon Edition)
Realme Smart TV Full-HD (32-inch) vs Mi 32 Inch HD TV (4A Horizon Edition) vs OnePlus 32-Inch Y-Series HD Android TV (32Y1)
Nokia 32-inch HD LED Smart Android TV vs Mi 32 Inch HD TV (4A Horizon Edition)
Toshiba 32-inch HD Smart TV (32L5050) vs Mi 32 Inch HD TV (4A Horizon Edition)
Mi 32 Inch HD TV (4A Horizon Edition) vs Mi Pro 32 Inch Full HD TV (E32S)
Mi 32 Inch HD TV (4A Horizon Edition) vs OnePlus 32-Inch Y-Series HD Android TV (32Y1)
Mi 32 Inch HD TV (4A Horizon Edition) vs Mi 32 Inch LED HD Ready TV (L32M5-AI)
Mi 32 Inch HD TV (4A Horizon Edition) vs Realme Smart TV (32-Inch)
Popular TV Brands
Aisen
Akai
AOC
Belco
Blackox
Blaupunkt
BPL
Candes
CloudWalker
Croma
Daiwa
Elogy
Haier
Hisense
Hitachi
Huawei
Hyundai
I Grasp
iFFalcon
Intex
JVC
Kevin
Kodak
Koryo
LG
Lloyd
Maser
Mi
Micromax
Mitashi
Motorola
Nacson
Noble
Nokia
NU
OG Heavy Duty
OnePlus
Onida
Panasonic
Philips
Polaroid
Redmi
Samsung
Sansui
Sanyo
Sharp
Shinco
Sony
SVL
TCL
Thomson
Toshiba
Truvison
Videocon
Vu
Weston
Wybor
Xiaomi
RELATED STORIES
Mi, Redmi TVs See Price Hike in India Starting Today Due to Supply Chain Shortages
Mi TV 4A Pro, Mi TV 4A Horizon Edition, More Models Get Price Hike in India by Up to Rs. 3,000
Redmi Note 9 Pro, Mi TV 4A Horizon Edition (32-Inch) to Go on Sale Today at 12 Noon: Price, Specifications
Mi TV 4A Horizon Edition 32-Inch, 43-Inch Options With ‘Bezel-Less’ Display Launched in India