Redmi Smart TV X 65 inch vs Motorola 65 Inch LED Ultra HD (4K) TV (65SAUHDM)
Redmi Smart TV X 65-inch
vs
Motorola 65 Inch LED Ultra HD (4K) TV (65SAUHDM)
comparison
Show Only Differences
Highlight Differences
Redmi Smart TV X 65-inch
key specs
Display
65.00-inch
65.00-inch
Resolution Standard
4K
4K
Smart TV
Yes
Yes
Screen Type
LED
Dimensions
1445.8mm x 870.9mm x 89.4mm
OS
Android
general
Brand
Redmi
Motorola
Model
Smart TV X 65-inch
65 Inch LED Ultra HD (4K) TV (65SAUHDM)
Release date
October 20, 2021
Display Size
65 inch
65 inch
Color
Black
Black
Resolution (pixels)
3840x2160
3840x2160
Resolution Standard
Smart TV
Model Name
65SAUHDM
Screen Type
LED
3D
No
Curve TV
No
Launch Year
2019
connectivity features
No of HDMI Port
3
No of USB Port
2
Wi-Fi Type
2.4GHz
Built In Wi-Fi
Ethernet (RJ45)
1
PC Audio In
PC D-sub
Headphone Jack
Digital Audio Output
Analog Audio Input
Audio Out
RF Connectivity Input
1
audio features
Number of Speakers
4
Sound Technology
Dolby Atmos
Dolby Audio, DTS Trusurround
Speaker Type
Box
Surround Sound
Speaker Output RMS
30W
smart tv features
Processor
MediaTek MTK 9650
CA53 Quad core, 1GHz
RAM
3GB
2.25GB
Storage Capacity
32GB
16GB
Number of Cores
quad-core
Graphic Processor
Mali450 Quad core
Supported App - Youtube
Supported App - Netflix
Supported App - Hotstar
Operating System Present
Operating System
Android
Screen Mirroring
App Store Type
Google App Store
video features
Refresh Rate (Hz)
120
HDR Support
Dolby Vision
Brightness
400 nits
Contrast Ratio
1300:1 (Static)
View Angle
178 Degree
Digital Noise Filter
Aspect Ratio
16:09
dimensions
Width x Height x Depth (without stand)
1445.8mm x 870.9mm x 89.4mm
Weight (without stand)
17.3Kg
Width x Height x Depth (with stand)
1445.8mm x 904mm x 274.3mm
Weight (with stand)
18.2Kg
Stand Type
Table Top, Wall-mount
remote control features
Touch Remote
Smart Remote
RF Capable
Battery Type
AAA
power features
Power Consumption
200W, 0.5W (Standby)
Related Comparisons
Vu Premium 32 Smart TV vs Redmi Smart TV X 65-inch
Popular TV Brands
Aisen
Akai
AOC
Belco
Blackox
Blaupunkt
BPL
Candes
CloudWalker
Croma
Daiwa
Elogy
Haier
Hisense
Hitachi
Huawei
Hyundai
I Grasp
iFFalcon
Intex
JVC
Kevin
Kodak
Koryo
LG
Lloyd
Maser
Mi
Micromax
Mitashi
Motorola
Nacson
Noble
Nokia
NU
OG Heavy Duty
OnePlus
Onida
Panasonic
Philips
Polaroid
Redmi
Samsung
Sansui
Sanyo
Sharp
Shinco
Sony
SVL
TCL
Thomson
Toshiba
Truvison
Videocon
Vu
Weston
Wybor
Xiaomi
RELATED STORIES
Redmi Smart TV X 75-Inch 4K Model With 120Hz Display Refresh Rate Launched: Price, Specifications
Redmi Smart TV X With 120Hz Display Refresh Rate Launched; Redmi Router AX1800 Debuts as Well