Motorola 65 Inch LED Ultra HD (4K) TV (65SAUHDM) vs Samsung 43 Inch PLASMA HD Ready TV (43E490)
Motorola 65 Inch LED Ultra HD (4K) TV (65SAUHDM)
vs
Samsung 43 Inch PLASMA HD Ready TV (43E490)
comparison
Show Only Differences
Highlight Differences
key specs
Display
65.00-inch
43.00-inch
Screen Type
LED
Plasma
Dimensions
1445.8mm x 870.9mm x 89.4mm
1011.8 mm x 622.4 mm x 56 mm
Resolution Standard
4K
HD-Ready
OS
Android
Smart TV
Yes
No
general
Brand
Motorola
Samsung
Model
65 Inch LED Ultra HD (4K) TV (65SAUHDM)
43 Inch PLASMA HD Ready TV (43E490)
Model Name
65SAUHDM
43E490
Display Size
65 inch
43 inch
Screen Type
LED
Plasma
Color
Black
Resolution (pixels)
3840x2160
1024x768
Resolution Standard
4K
HD-Ready
3D
No
Smart TV
Yes
Curve TV
Launch Year
2019
dimensions
Width x Height x Depth (without stand)
1445.8mm x 870.9mm x 89.4mm
1011.8 mm x 622.4 mm x 56 mm
Weight (without stand)
17.3Kg
14.2 kg
Width x Height x Depth (with stand)
1445.8mm x 904mm x 274.3mm
1011.8 mm x 697.7 mm x 305 mm
Weight (with stand)
18.2Kg
18.2 kg
Stand Type
Table Top, Wall-mount
Square
smart tv features
Number of Cores
quad-core
Processor
CA53 Quad core, 1GHz
Graphic Processor
Mali450 Quad core
RAM
2.25GB
Storage Capacity
16GB
Supported App - Youtube
Supported App - Netflix
Supported App - Hotstar
Operating System Present
Operating System
Android
Screen Mirroring
App Store Type
Google App Store
connectivity features
No of HDMI Port
3
No of USB Port
2
Wi-Fi Type
2.4GHz
Built-in Wi-Fi
Built In Wi-Fi
Ethernet (RJ45)
1
PC Audio In
PC D-sub
Headphone Jack
Digital Audio Output
Analog Audio Input
Audio Out
RF Connectivity Input
1
Component In (RGB Cable)
video features
Brightness
400 nits
Contrast Ratio
1300:1 (Static)
View Angle
178 Degree
Digital Noise Filter
Aspect Ratio
16:09
Refresh Rate (Hz)
60
Picture in Picture (PIP)
audio features
Number of Speakers
2
Speaker Type
Box
Down Firing and Full Range
Sound Technology
Dolby Audio, DTS Trusurround
Dolby Digital Plus, Dolby Digital Pulse
Surround Sound
SRS TheatreSound HD
Speaker Output RMS
30W
20 W
remote control features
Touch Remote
Smart Remote
RF Capable
Battery Type
AAA
power features
Power Consumption
200W, 0.5W (Standby)
115 W, 0.3 W (Standby)