Xiaomi Mi TV EA70 2022 vs Motorola 65 Inch LED Ultra HD (4K) TV (65SAUHDM)
Xiaomi Mi TV EA70 2022
vs
Motorola 65 Inch LED Ultra HD (4K) TV (65SAUHDM)
comparison
Show Only Differences
Highlight Differences
Xiaomi Mi TV EA70 2022
key specs
Display
70.00-inch
65.00-inch
Resolution Standard
4K
4K
OS
Android Based
Android
Smart TV
Yes
Yes
Screen Type
LED
Dimensions
1445.8mm x 870.9mm x 89.4mm
general
Brand
Xiaomi
Motorola
Model
Mi TV EA70 2022
65 Inch LED Ultra HD (4K) TV (65SAUHDM)
Release date
December 27, 2021
Model Name
65SAUHDM
Display Size
70 inch
65 inch
Color
Grey
Black
Resolution (pixels)
3840x2160
3840x2160
Resolution Standard
3D
No
No
Smart TV
Curve TV
Screen Type
LED
Launch Year
2019
smart tv features
Number of Cores
quad-core
quad-core
RAM
1.5GB
2.25GB
Storage Capacity
8GB
16GB
Operating System
Android Based
Android
Processor
CA53 Quad core, 1GHz
Graphic Processor
Mali450 Quad core
Supported App - Youtube
Supported App - Netflix
Supported App - Hotstar
Operating System Present
Screen Mirroring
App Store Type
Google App Store
connectivity features
No of HDMI Port
2
No of USB Port
2
Wi-Fi Supported
Wi-Fi Bands Supported
2.4GHz
Ethernet (RJ45)
1
Wi-Fi Type
2.4GHz
Built In Wi-Fi
PC Audio In
PC D-sub
Headphone Jack
Digital Audio Output
Analog Audio Input
Audio Out
RF Connectivity Input
1
video features
Brightness
300
400 nits
View Angle
176
178 Degree
Refresh Rate (Hz)
60
Contrast Ratio
1300:1 (Static)
Digital Noise Filter
Aspect Ratio
16:09
audio features
Number of Speakers
Sound Technology
DTS-HD
Dolby Audio, DTS Trusurround
Speaker Output RMS
10
30W
Speaker Type
Box
Surround Sound
dimensions
Weight (without stand)
19.1
17.3Kg
Weight (with stand)
19.5
18.2Kg
Stand Material
Metal
Width x Height x Depth (without stand)
1445.8mm x 870.9mm x 89.4mm
Width x Height x Depth (with stand)
1445.8mm x 904mm x 274.3mm
Stand Type
Table Top, Wall-mount
remote control features
Voice Remote
Touch Remote
Smart Remote
RF Capable
Battery Type
AAA
power features
Power Consumption
200W, 0.5W (Standby)