Onida 43 Inch LED Ultra HD (4K) TV (Live Genius 2 Series 43UIB1)
vs
Onida 32 Inch LED Full HD TV (LEO32AFWIN)
comparison
Show Only Differences
Highlight Differences
key specs
Display
43.00-inch
32.00-inch
Screen Type
LED
LED
Dimensions
1028.7mm X 553.7mm X 69mm
Resolution Standard
4K
Full-HD
OS
Android
Smart TV
Yes
No
general
Brand
Onida
Onida
Model
43 Inch LED Ultra HD (4K) TV (Live Genius 2 Series 43UIB1)
32 Inch LED Full HD TV (LEO32AFWIN)
Model Name
43UIB1
LEO32AFWIN
Display Size
43 inch
32 inch
Screen Type
Color
Black
Resolution (pixels)
3840x2160
1920x1080
Resolution Standard
4K
Full-HD
Smart TV
Yes
No
Series
Live Genius 2 Series
Launch Year
2018
dimensions
Width x Height x Depth (without stand)
1028.7mm X 553.7mm X 69mm
Weight (without stand)
8.0Kg
Width x Height x Depth (with stand)
1028.7mm X 553.7mm X 69mm
Weight (with stand)
12Kg
smart tv features
Number of Cores
quad-core
RAM
1GB
Storage Capacity
8GB
Supported App - Youtube
Supported App - Netflix
Supported App - Hotstar
Operating System Present
Operating System
Android
Screen Mirroring
connectivity features
No of HDMI Port
3
No of USB Port
2
Built In Wi-Fi
Ethernet (RJ45)
1
RF Connectivity Input
Wi-Fi Type
Built-in Wi-Fi
Analog Audio Input
audio features
Number of Speakers
2
Speaker Type
Box Speakers
Speaker Output RMS
16W
video features
Contrast Ratio
3000000:1 (Dynamic)
View Angle
178 degree
Aspect Ratio
16:09
Refresh Rate (Hz)
60
Picture Engine
SRVe
power features
Power Consumption
110W