Onida 55 Inch LED Ultra HD (4K) TV (Live Genius 2 Series 55UIB1)
vs
Onida 32 Inch LED Full HD TV (LEO32AFWIN)
comparison
Show Only Differences
Highlight Differences
key specs
Display
55.00-inch
32.00-inch
Screen Type
LED
LED
Dimensions
1241.4mm × 717.2mm × 84.8mm
Resolution Standard
4K
Full-HD
OS
Android
Smart TV
Yes
No
general
Brand
Onida
Onida
Model
55 Inch LED Ultra HD (4K) TV (Live Genius 2 Series 55UIB1)
32 Inch LED Full HD TV (LEO32AFWIN)
Model Name
55UIB1
LEO32AFWIN
Display Size
55 inch
32 inch
Screen Type
Color
Black
Resolution (pixels)
3840x2160
1920x1080
Resolution Standard
4K
Full-HD
Smart TV
Yes
No
Series
Live Genius 2 Series
Launch Year
2018
dimensions
Width x Height x Depth (without stand)
1241.4mm × 717.2mm × 84.8mm
Weight (without stand)
14.1Kg
Width x Height x Depth (with stand)
1241.4mm × 717.2mm × 84.8mm
Weight (with stand)
19.5Kg
Stand Type
Base Stand
smart tv features
Number of Cores
dual-core
Graphic Processor
Mali 450
RAM
1GB
Storage Capacity
8GB
Supported App - Youtube
Supported App - Netflix
Supported App - Hotstar
Operating System Present
Operating System
Android
connectivity features
No of HDMI Port
3
No of USB Port
2
Built In Wi-Fi
Ethernet (RJ45)
1
Wi-Fi Type
Built-in Wi-Fi
Analog Audio Input
video features
Contrast Ratio
3000000:1 (Dynamic)
View Angle
178 Degree
Aspect Ratio
16:09
Refresh Rate (Hz)
60
Picture Engine
SRVe
power features
Power Consumption
150W
audio features
Speaker Output RMS
16W