Panasonic 49 Inch LED Ultra HD (4K) TV (TH 49EX480DX) vs Samsung 43 Inch PLASMA HD Ready TV (43E490)
Panasonic 49 Inch LED Ultra HD (4K) TV (TH-49EX480DX)
vs
Samsung 43 Inch PLASMA HD Ready TV (43E490)
Highlight Differences
key specs
Display
49.00-inch
43.00-inch
Screen Type
LED
Plasma
Dimensions
1098.7 mm x 76.5 mm x 659.5 mm
1011.8 mm x 622.4 mm x 56 mm
OS
Android
Smart TV
Yes
No
Resolution Standard
4K
HD-Ready
general
Brand
Panasonic
Samsung
Model
49 Inch LED Ultra HD (4K) TV (TH-49EX480DX)
43 Inch PLASMA HD Ready TV (43E490)
Model Name
TH-49EX480DX
43E490
Display Size
49 inch
43 inch
Screen Type
LED
Plasma
Color
Black
3D
No
Smart TV
Yes
Curve TV
Launch Year
2017
Resolution Standard
4K
HD-Ready
Resolution (pixels)
3840x2160
1024x768
dimensions
Width x Height x Depth (without stand)
1098.7 mm x 76.5 mm x 659.5 mm
1011.8 mm x 622.4 mm x 56 mm
Weight (without stand)
12.2 kg
14.2 kg
Width x Height x Depth (with stand)
1098.7 mm x 240.9 mm x 688.4 mm
1011.8 mm x 697.7 mm x 305 mm
Weight (with stand)
12.7 kg
18.2 kg
Stand Type
Square
smart tv features
Number of Cores
quad-core
Processor
Quad-core Pro
Operating System
Android
No of USB Port
2
Built In Wi-Fi
Analog Audio Input
Component In (RGB Cable)
Component Video Input Shared with Composite: RCA Phono Type x 1 Rear
Wi-Fi Type
Built-in Wi-Fi
Ethernet (RJ45)
1
RF Connectivity Input
1
audio features
Number of Speakers
2
Speaker Type
Full Range
Down Firing and Full Range
Surround Sound
DTS Surround Sound
SRS TheatreSound HD
Speaker Output RMS
20 W
20 W
Sound Technology
Dolby Digital Plus, Dolby Digital Pulse
power features
Power Consumption
120 W, 0.5 W (Standby)
115 W, 0.3 W (Standby)