Panasonic 49 Inch LED Ultra HD (4K) TV (TH 49EX600D) vs TCL 55 Inch LED Ultra HD (4K) TV (55P2US)
Panasonic 49 Inch LED Ultra HD (4K) TV (TH-49EX600D)
vs
TCL 55 Inch LED Ultra HD (4K) TV (55P2US)
Highlight Differences
key specs
Display
49.00-inch
55.00-inch
Screen Type
LED
LED
Dimensions
1102 mm x 644 mm x 77 mm
Panasonic
TCL
Model
49 Inch LED Ultra HD (4K) TV (TH-49EX600D)
55 Inch LED Ultra HD (4K) TV (55P2US)
Model Name
TH-49EX600D
55P2US
Display Size
49 inch
55 inch
Black
Gold
Resolution Standard
3D
No
No
Smart TV
Curve TV
Launch Year
2017
dimensions
Width x Height x Depth (without stand)
1102 mm x 644 mm x 77 mm
Weight (without stand)
13 kg
Width x Height x Depth (with stand)
1102 mm x 699 mm x 351 mm
142.8 cm x 16.5 cm x 87 cm
Weight (with stand)
14 kg
No of USB Port
2
Built In Wi-Fi
Analog Audio Input
audio features
Number of Speakers
2
Speaker Output RMS
20 W
16 W
power features
Power Consumption
0.5 W (Standby)
130 W, 0.3 W (Standby)