| Brand | Panasonic |
| Model | 49 Inch LED Ultra HD (4K) TV (TH-49EX600D) |
| Price in India | ₹62,999 |
| Model Name | TH-49EX600D |
| Display Size | 49 inch |
| Screen Type | LED |
| Color | Black |
| Resolution (pixels) | 3840x2160 |
| Resolution Standard | 4K |
| 3D | No |
| Smart TV | Yes |
| Curve TV | No |
| Launch Year | 2017 |
| Width x Height x Depth (without stand) | 1102 mm x 644 mm x 77 mm |
| Weight (without stand) | 13 kg |
| Width x Height x Depth (with stand) | 1102 mm x 699 mm x 351 mm |
| Weight (with stand) | 14 kg |
| No of HDMI Port | 3 |
| No of USB Port | 2 |
| Built In Wi-Fi | Yes |
| Number of Speakers | 2 |
| Speaker Output RMS | 20 W |
| Power Consumption | 0.5 W (Standby) |
Panasonic 49 Inch LED Ultra HD (4K) TV (TH-49EX600D)
Oppo Reno 16 Bags BIS, TUV SUD and TDRA Certifications That Hint at Imminent Global Debut
Infinity Ward Working on Next Call of Duty, Says It's Making 'Definitive Modern Warfare' Title