Philips 43 Inch LED Full HD TV (43PFT6915) vs Sansui 50 Inch LED Full HD TV (SNX50FH24X)
Philips 43 Inch LED Full HD TV (43PFT6915)
vs
Sansui 50 Inch LED Full HD TV (SNX50FH24X)
comparison
Show Only Differences
Highlight Differences
key specs
Display
43.00-inch
50.00-inch
Screen Type
LED
LED
Dimensions
955.1 x 558 x 71.8 mm
Resolution Standard
Full-HD
Full-HD
OS
Android
Smart TV
Yes
No
general
Brand
Philips
Sansui
Model
43 Inch LED Full HD TV (43PFT6915)
50 Inch LED Full HD TV (SNX50FH24X)
Release date
March 1, 2021
Display Size
43 inch
50 inch
Screen Type
Color
Black
Black
Resolution (pixels)
1920x1080
1920x1080
Resolution Standard
Smart TV
Yes
No
Series
6900 series
Launch Year
2021
Model Name
SNX50FH24X
Curve TV
dimensions
Width x Height x Depth (without stand)
955.1 x 558 x 71.8 mm
Weight (without stand)
6.4 kg
Width x Height x Depth (with stand)
995.1 x 618 x 232.2 mm
Weight (with stand)
6.5 kg
connectivity features
No of HDMI Port
3
No of USB Port
2
Wi-Fi Type
802.11n
Built In Wi-Fi
Wi-Fi Supported
Wi-Fi Bands Supported
2.4GHz
Headphone Jack
Digital Audio Output
audio features
Number of Speakers
2
Speaker Output RMS
16W
20 W
power features
Power Consumption
AC 110-240V 50/60Hz
125 W, 0.5 W (Standby)