TCL 43 Inch LED Full HD TV (L43D2900) vs Samsung 32 Inch LED Full HD TV (32DC32E)
TCL 43 Inch LED Full HD TV (L43D2900)
vs
Samsung 32 Inch LED Full HD TV (32DC32E)
comparison
Show Only Differences
Highlight Differences
key specs
Display
43.00-inch
32.00-inch
Screen Type
LED
LED
Smart TV
No
No
Resolution Standard
Full-HD
Full-HD
general
Brand
TCL
Samsung
Model
43 Inch LED Full HD TV (L43D2900)
32 Inch LED Full HD TV (32DC32E)
Model Name
L43D2900
32DC32E
Display Size
43 inch
32 inch
Screen Type
Color
Black
Black
3D
Smart TV
Curve TV
Launch Year
2017
Resolution Standard
Resolution (pixels)
1920x1080
1920x1080
connectivity features
No of HDMI Port
2
No of USB Port
2
Built In Wi-Fi
Ethernet (RJ45)
RS232C(In) thru stereo jack, RJ45
Analog Audio Input
Yes
audio features
Number of Speakers
Speaker Output RMS
16 W
10 W
power features
Power Consumption
95 W, 0.3 W (Standby)
* Max[W/h] : 77
* Typical[W/h] : (W/W)50, (US)28, (KR)60
* BTU(Max) : 262.57
* Sleep mode : less than 0.5W