TCL 65 inch 4K HDR LED TV (65P725) vs Samsung 49 Inch LED Ultra HD (4K) TV (49NU8000)
TCL 65-inch 4K HDR LED TV (65P725)
vs
Samsung 49 Inch LED Ultra HD (4K) TV (49NU8000)
comparison
Show Only Differences
Highlight Differences
key specs
Display
65.00-inch
49.00-inch
Screen Type
LED
LED
Resolution Standard
Ultra-HD
4K
OS
Android
Tizen
Smart TV
Yes
Yes
Dimensions
1091.6 mm x 634.6 mm x 54.9 mm
general
Brand
TCL
Samsung
Model
65-inch 4K HDR LED TV (65P725)
49 Inch LED Ultra HD (4K) TV (49NU8000)
Release date
March 1, 2021
Model Name
65P725
49NU8000
Display Size
65 inch
49 inch
Screen Type
Resolution (pixels)
3840x2160
3840x2160
Resolution Standard
Ultra-HD
4K
3D
No
No
Smart TV
Curve TV
Series
P725
Series 8
Launch Year
2021
Color
Black
smart tv features
Number of Cores
quad-core
quad-core
Supported App - Youtube
Supported App - Netflix
Supported App - Hotstar
Supported App - Amazon Prime Video
Operating System Present
Android TV 11
Operating System
Android
Tizen
App Store Type
Google Play Store
Processor
connectivity features
No of HDMI Port
3
No of USB Port
2
Built In Wi-Fi
Wi-Fi Supported
Wi-Fi Bands Supported
2.4GHz,5GHz
Ethernet (RJ45)
1
Analog Audio Input
audio features
Number of Speakers
2
Speaker Output RMS
24W
40 W
Supported Audio Formats
Dolby Atmos, DTS
Speaker Type
2.1CH
dimensions
Weight (without stand)
17.2kg
Weight (with stand)
17.3kg
Width x Height x Depth (without stand)
1091.6 mm x 634.6 mm x 54.9 mm
Width x Height x Depth (with stand)
1091.6 mm x 711 mm x 299.7 mm
remote control features
Smart Remote
Remote Control Connectivity Standard
Bluetooth
Touch Remote
video features
Refresh Rate (Hz)
60
HDR Support
HDR10,Dolby Vision
Contrast Ratio
Contrast Enhancer Static
power features
Power Consumption
130 W, 0.5 W (Standby)