Samsung 50 Inch LED Ultra HD (4K) TV (UA50NU7090KXXL) vs Samsung 43 Inch PLASMA HD Ready TV (43E490)
Samsung 50 Inch LED Ultra HD (4K) TV (UA50NU7090KXXL)
vs
Samsung 43 Inch PLASMA HD Ready TV (43E490)
comparison
Show Only Differences
Highlight Differences
key specs
Display
50.00-inch
43.00-inch
Screen Type
LED
Plasma
Dimensions
112.48cm x 65.02cm x 5.97cm
1011.8 mm x 622.4 mm x 56 mm
Resolution Standard
4K
HD-Ready
OS
Tizen
Smart TV
Yes
No
general
Brand
Samsung
Samsung
Model
50 Inch LED Ultra HD (4K) TV (UA50NU7090KXXL)
43 Inch PLASMA HD Ready TV (43E490)
Model Name
UA50NU7090KXXL
43E490
Display Size
50 inch
43 inch
Screen Type
LED
Plasma
Color
Black
Resolution (pixels)
3840x2160
1024x768
Resolution Standard
4K
HD-Ready
3D
No
Smart TV
Yes
Curve TV
Launch Year
2019
dimensions
Width x Height x Depth (without stand)
112.48cm x 65.02cm x 5.97cm
1011.8 mm x 622.4 mm x 56 mm
Width x Height x Depth (with stand)
112.48cm x 69.28cm x 24.21cm
1011.8 mm x 697.7 mm x 305 mm
Weight (without stand)
14.2 kg
Weight (with stand)
18.2 kg
Stand Type
Square
connectivity features
No of HDMI Port
2
No of USB Port
1
Built In Wi-Fi
Ethernet (RJ45)
1
Wi-Fi Type
Built-in Wi-Fi
Analog Audio Input
RF Connectivity Input
Component In (RGB Cable)
audio features
Number of Speakers
2
Speaker Output RMS
20W
20 W
Speaker Type
Down Firing and Full Range
Sound Technology
Dolby Digital Plus, Dolby Digital Pulse
Surround Sound
SRS TheatreSound HD
power features
Power Consumption
140W, 0.5W (Standby)
115 W, 0.3 W (Standby)