Samsung 55 Inch LED Ultra HD (4K) Smart TV (UA55AU7600KXXL) vs Mi 43 Inch Ultra HD TV (4X)
Samsung 55 Inch LED Ultra HD (4K) Smart TV (UA55AU7600KXXL)
vs
Mi 43 Inch Ultra HD TV (4X)
Highlight Differences
Mi 43 Inch Ultra HD TV (4X)
key specs
Display
55.00-inch
43.00-inch
Dimensions
1231 mm x 712.9 mm x 74.3 mm
970mm x 569mm x 214mm
Resolution Standard
Ultra-HD
4K
OS
Tizen
Android Based
Samsung
Mi
Model
55 Inch LED Ultra HD (4K) Smart TV (UA55AU7600KXXL)
43 Inch Ultra HD TV (4X)
Model Name
UA55AU7600KXXL
4X
Display Size
55 inch
43 inch
Screen Type
Color
Black
Resolution Standard
Ultra-HD
4K
Smart TV
Power Consumption Standby (W)
0.5
Release date
September 17, 2019
Launch Year
2019
dimensions
Width x Height x Depth (without stand)
1231 mm x 712.9 mm x 74.3 mm
970mm x 569mm x 214mm
Width x Height x Depth (with stand)
1232 mm x 792.4 mm x 252.2 mm
970mm x 613mm x 214mm
Weight (without stand)
7.07KG
Weight (with stand)
7.13KG
connectivity features
No of HDMI Port
3
1
Headphone Jack
Digital Audio Output
Speaker Output RMS
20
smart tv features
Supported App - Youtube
Supported App - Netflix
Supported App - Hotstar
Supported App - Amazon Prime Video
Operating System
Tizen
Android Based
Screen Mirroring
Number of Cores
quad-core
Processor
Cortex A53
Graphic Processor
Mali-450 MP3
RAM
2GB
Storage Capacity
8GB
Operating System Present
PatchWall 2.0 with Android TV based on Android 9 Pie
App Store Type
Google Play
power features
Power Consumption
105W