Samsung 55 Inch LED Ultra HD (4K) Smart TV (UA55CU8000KLXL)
vs
Sony 43 Inch LED Full HD TV (KDL-43W800D)
comparison
Show Only Differences
Highlight Differences
key specs
Display
55.00-inch
43.00-inch
Screen Type
LED
LED
Dimensions
1230 mm x 708.8 cm x 25.7 cm
962 mm x 565 mm x 59 mm
OS
Tizen
Android
Smart TV
Yes
Resolution Standard
Full-HD
general
Brand
Samsung
Sony
Model
55 Inch LED Ultra HD (4K) Smart TV (UA55CU8000KLXL)
43 Inch LED Full HD TV (KDL-43W800D)
Model Name
UA55CU8000KLXL
KDL-43W800D
Display Size
55 inch
43 inch
Screen Type
Color
Black
Black
Resolution (pixels)
3840x2160
1920x1080
Launch Year
2023
Power Consumption Standby (W)
0.5
Smart TV
Yes
Curve TV
No
Series
Bravia
Resolution Standard
Full-HD
dimensions
Width x Height x Depth (without stand)
1230 mm x 708.8 cm x 25.7 cm
962 mm x 565 mm x 59 mm
Weight (without stand)
14.7 kg
10.9 kg
Weight (with stand)
15 kg
11.9 kg
Width x Height x Depth (with stand)
962 mm x 602 mm x 179 mm
connectivity features
No of HDMI Port
3
No of USB Port
2
Wi-Fi Supported
Wi-Fi Type
Built-in Wi-Fi
Built In Wi-Fi
Ethernet (RJ45)
1
Analog Audio Input
Audio Out
1 Side / Hybrid with HP and Subwoofer Output
RF Connectivity Input
1 (Bottom)
Component In (RGB Cable)
Component Video Y / Pb / Pr Input: 1 Rear / Hybrid
audio features
Number of Speakers
2
Speaker Output RMS
20
10 W x 2
Speaker Type
Bass Reflex Speaker, Full Range
Sound Technology
Dolby Digital, Dolby Digital Plus, Dolby Pulse
smart tv features
Processor
Crystal Processor 4K
RAM
8GB
Supported App - Youtube
Supported App - Netflix
Supported App - Amazon Prime Video
Operating System
Tizen
Android
Screen Mirroring
Operating System Present
video features
Refresh Rate (Hz)
50
Picture Engine
X - Reality Pro
Picture in Picture (PIP)
View Angle
178 Degree
Aspect Ratio
16:09
power features
Power Consumption
82 W, 0.5 W (Standby)