Haier 75 Inch 4K HDR TV (LE75K6600HQGA) vs Samsung 55 Inch LED Ultra HD (4K) TV (55KS9000)
Haier 75 Inch 4K HDR TV (LE75K6600HQGA)
vs
Samsung 55 Inch LED Ultra HD (4K) TV (55KS9000)
comparison
Show Only Differences
Highlight Differences
key specs
Display
75.00-inch
55.00-inch
Screen Type
LED
LED
Dimensions
1673.5x74.5x960.7
1226 mm x 713.2 mm x 93.3 mm
Resolution Standard
4K
4K
OS
Android Based
Tizen
Smart TV
Brand
Haier
Samsung
Model
75 Inch 4K HDR TV (LE75K6600HQGA)
55 Inch LED Ultra HD (4K) TV (55KS9000)
Release date
February 24, 2021
Model Name
LE75K6600HQGA
55KS9000
Display Size
75 inch
55 inch
Screen Type
Resolution (pixels)
3840x2160
3840x2160
Resolution Standard
Smart TV
Series
K-series
Launch Year
2021
Power Consumption Standby (W)
0.5
Color
Black
Curve TV
dimensions
Width x Height x Depth (without stand)
1673.5x74.5x960.7
1226 mm x 713.2 mm x 93.3 mm
Weight (without stand)
23
17.9 kg
Width x Height x Depth (with stand)
1673.5x107.6x366.6
1226 mm x 800 mm x 376 mm
Weight (with stand)
27
20 kg
Stand Type
Y Stand
connectivity features
No of HDMI Port
4
No of USB Port
2
Built In Wi-Fi
Wi-Fi Supported
Headphone Jack
RF Connectivity Input
RF Input Terrestrial / Cable Input / Satellite Input: 1 / 1 Common Use for Terrestrial / 0
RF Connectivity Input (No. of Ports)
1
Composite In (Audio Video Cable)
Wi-Fi Type
Wi-Fi Direct
Ethernet (RJ45)
1
Digital Audio Output
Analog Audio Input
Component In (RGB Cable)
Component Input Y / Pb / Pr: 1
audio features
Number of Speakers
2
Speaker Type
Stereo Speakers
Down Firing, Front Firing
Sound Technology
Dolby Digital Plus, DTS Codec
Speaker Output RMS
60 W
remote control features
Smart Remote
Remote Control Connectivity Standard
Bluetooth
Touch Remote
No
RF Capable
smart tv features
Supported App - Youtube
Supported App - Netflix
Operating System Present
Android 9.0
Operating System
Android Based
Tizen
App Store Type
Google Play
video features
Aspect Ratio
16:9
Contrast Ratio
1000000:1 Dynamic
Picture Engine
SUHD Remastering
Picture in Picture (PIP)
Refresh Rate (Hz)
200
power features
Power Consumption
215 W, 0.12 W (Standby)