| Model Name | QA55QEF6AULXL | 55H71 |
| Display Size | 55 inch | 55 inch |
| Screen Type | QLED | OLED |
| Color | Grey | Black |
| Resolution (pixels) | 3840x2160 | 3840x2160 |
| Resolution Standard | Ultra-HD | 4K |
| Smart TV | Yes | Yes |
| Launch Year | 2025 | 2020 |
| Release date | - | August 6, 2020 |
| Series | - | H71 |
| dimensions |
| Width x Height x Depth (without stand) | 1234.1 mm x 710.8 mm x 60.3 mm | 122.86 cm x 3.05 cm |
| Weight (without stand) | 10.8 kg | - |
| Width x Height x Depth (with stand) | 1234.1 mm x 758 mm x 237 mm | - |
| Weight (with stand) | 11.1 kg | - |
| Stand Type | Tabletop | Table Top |
| connectivity features |
| No of HDMI Port | 3 | 2 |
| No of USB Port | 1 | 1 |
| Wi-Fi Type | Wi-Fi 5 | - |
| Built In Wi-Fi | - | Yes |
| Ethernet (RJ45) | - | 1 |
| Headphone Jack | - | Yes |
| audio features |
| Number of Speakers | 2 | 2 |
| Sound Technology | Sound Features: Powerful 20 W Sound Output, Object Tracking Sound lite, Q-Symphony, Bluetooth Audio, Adaptive Sound | Dolby Audio MS 12 |
| Speaker Output RMS | 20 | 30W |
| Speaker Type | - | Box Speaker |
| Surround Sound | - | Yes |
| smart tv features |
| Processor | Q4 AI | Amlogic 64 bit A55 |
| RAM | 2GB | 2GB |
| Storage Capacity | 8GB | 16GB |
| Supported App - Youtube | Yes | Yes |
| Supported App - Netflix | Yes | Yes |
| Supported App - Hotstar | Yes | Yes |
| Supported App - Amazon Prime Video | Yes | - |
| Operating System | Tizen | Android |
| Number of Cores | - | quad-core |
| Graphic Processor | - | Mali470 |
| Operating System Present | - | Android TV 9 Pie |
| Screen Mirroring | - | Yes |
| App Store Type | - | Google Play |
| power features |
| Power Consumption | 130W | 155 W, 0.3 W (Standby) |