Samsung 55 Inch QLED Ultra HD (4K) Smart TV (QA55Q60CAKLXL)
vs
Samsung 55 Inch QLED Ultra HD (4K) TV (The Frame QA55LS03RAKXXL)
comparison
Show Only Differences
Highlight Differences
key specs
Display
54.00-inch
55.00-inch
Screen Type
OLED
QLED
Dimensions
1232.1 x 708.3 x 25.7
123.5cm x 70.78cm x 4.25cm
Resolution Standard
4K
4K
OS
Tizen
Tizen
Smart TV
Brand
Samsung
Samsung
Model
55 Inch QLED Ultra HD (4K) Smart TV (QA55Q60CAKLXL)
55 Inch QLED Ultra HD (4K) TV (The Frame QA55LS03RAKXXL)
Model Name
1.38m Q60C QLED 4K Smart TV
QA55LS03RAKXXL
Display Size
54 inch
55 inch
Screen Type
OLED
QLED
Resolution (pixels)
3840x2160
3840x2160
Resolution Standard
Smart TV
Series
Q60C
The Frame
Launch Year
2023
Power Consumption Standby (W)
145
Color
Black
3D
No
Curve TV
No
dimensions
Width x Height x Depth (without stand)
1232.1 x 708.3 x 25.7
123.5cm x 70.78cm x 4.25cm
Weight (without stand)
14.7
Width x Height x Depth (with stand)
1399 x 846 x 148
123.5cm x 75.07cm x 20cm
Weight (with stand)
15
connectivity features
No of HDMI Port
3
No of USB Port
2
Wi-Fi Type
Wi-Fi 5
Wi-Fi Supported
Digital Audio Output
Built In Wi-Fi
Ethernet (RJ45)
1
smart tv features
Processor
Quantum Processor Lite 4K
Quantum
Supported App - Youtube
Supported App - Netflix
Supported App - Hotstar
Supported App - Amazon Prime Video
Operating System Present
Tizen Smart TV
Operating System
Screen Mirroring
power features
Power Consumption
145W
155W, 0.5W (Standby)
video features
Picture Engine
Quantum Processor Lite 4K
HDR Support
HDR10, HDR10+, HLG
Refresh Rate (Hz)
120
audio features
Speaker Output RMS
20
40W